Řád neřád

Ještě nedávno bylo možné vidět v pražských ulicích následující besídku: Dan Landa se rozbíhá proti poslanci Vidímovi a tvrdě do sebe narážejí, nos na ucho. Pak se chvíli potahují za brady, opět si navzájem tlučou hlavami o mříž kanálu a rukama v nohavici si třesou pěstmi. Nakonec si lehnou na zem a převalují se sem a tam. Odborníci na tajemné řády se domnívají, že tím vyjadřují hluboký vztah ke své zemi, ale okolojdoucí chodci mají za to, že je to kvůli bolesti. Nicméně pravdou je, že pozdrav tajemného řádu Ordo Lumen Templi, který Daniel Landa vymyslel (ať už to znamená cokoliv), není to jediné, co je na celé věci divné.

Tento spolek založil Landa 29. srpna 2005 a to na půdě Vyšehradu. Navlečený ve špinavém prostěradle, s přilepenou vidličkou uprostřed se vzápětí také nechal prohlásit velmistrem s titulem Velký Vezír – bojovník proti chudobě. Cípy prostěradla mu přitom drželi Vidím s Komorousem, zatímco Langer si opodál opisoval SPZtky z jejich Jeepů. Zatím první a poslední počin byla stavba a otevření dětského hřiště, které potom slavnostně předali šokovaným dětem. Ty totiž neunesly fakt, že jim jejich oblíbenou atrakci předali o půlnoci duchové v bílých pláštích a s pochodněmi v rukou. Obzvláště nerady tam pak viděly Ondru Vetchého, který se jim z popleteného pohádkového čerta proměnil na zachmuřenou Bílou paní.

Tímto hřištěm veškeré aktivity řádu skončily a zůstalo tak pouze u likvidačního pozdravu, odznáčku v klopě prostěradla a u plánů na novou společnost. Ta se ale zatím konat nebude, neboť sdružení došly peníze. Navíc tento spolek opustil Velký Vezír Landa, který si založil svůj trucpodnik na podporu bývalých alkoholiků Zlatý drak. Tvrdí, že se nerozešli ve zlém a OLT zůstává jeho dítětem. „Každý jeho úspěch bude i mým úspěchem a za každý jeho neúspěch mohou ti dva břídilové – morous Komorous a Vetché Krutibrko,“ zažertoval Landa, tentokrát v rudém závěsu na houpacím koni.

Ovšem tento způsob prosazování se zalíbil i některým jiným osobnostem. Tak například šéf ČSSD Jiří Paroubek založil řád s lakonickým názvem Neřádi a přihlásil do něj nejpopulárnější českou trojku Pohanku, Melčáka a Snítilého, aniž by o tom věděli. Nový řád zatím žádné podstatné aktivity nevyvíjí, ale Paroubek už jim vymyslel vlastní pozdrav – každý sociální demokrat, který potká kohokoliv z tohoto řádu, ho pozdraví velkým rozmachem pravé ruky a jejím následném dopadu na překvapenou členovu tvář. Pozdrav lze ze zdvořilostních důvodů i několikrát opakovat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.