Putin v Praze

Po třinácti letech navštívil Českou republiku ruský prezident. Na rozdíl od Borise Jelcina, který si v roce 1993 na ruzyňském letišti prohlédl pouze nové záchodky a dlažbu před vchodem ze vzdálenosti pěti centimetrů, se u nás včera Vladimír Putin motal o něco déle. Jeho první cesta vedla na Pražský hrad na jednání s prezidentem Václavem Klausem. Tam oba státníci řešili především dodávky zemního plynu, ropy a ruských originálek nové Madonny do Česka.

Ale dostalo se i na otázku čečenské války a dodržování demokratických principů. „O stavu demokracie v Čečensku jsme jednali a mohu vás ujistit, že Rusko se těmto otázkám věnuje neustále. Jenom v minulém měsíci jsme zatkli dvacet tamních novinářů, kteří si to nemyslí,“ sdělil se soustrastí v obličeji Putin novinářům. Klaus jen závistivě pokyvoval hlavou a poté poznamenal, že „v naší zemi je v tomto demokracie trošku, trošku falešná, tady novináře zatím beztrestně zavírat nemůžeme.

Podle Putina probíhala diskuse v ovzduší důvěry. „Nemohli jsme si vzpomenout na žádné problémy, protože v podstatě žádné neexistují. Václav mi akorát pořád připomínal ten svůj kafemlýnek, co si přivezl z Moskvy před třiceti lety a domu mu po zapnutí jel asi tři vteřiny. Taky vzpomněl na hromadnou dovolenou našich vojáků u vás, tuším šlo o turnus srpen – září 1968. Podařená rekreace,“ pochvaloval si Putin vzájemnou shodu. Klaus ohromil novináře svým hodnocením rusko – českých vztahů: „Naše vztahy nejsou sice nadstandardní, ale nejsou ani podstandardní. Jsou prostě standardní. Teda až na ten mimořádně falešný kafemlýnek.“

Návštěvu Putina v Praze ovšem nemusel proběhnout tak jednoduše. Na poslední chvíli se totiž premiér Paroubek rozhodl pozvat ruského prezidenta k sobě domů a ukázat mu begónii, kterou vypěstovala jeho manželka ve flašce od okurek. Při té příležitosti chtěl všechny potřebné smlouvy mezi oběmi zeměmi podepsat u něj v kuchyni. V tomto smyslu poslal také v předvečer návštěvy dopis Klausovi, kde ho pod vyhrůžkou zastavení přívodu zemního plynu na Pražský hrad nutil ke změně plánu. „Nakonec asi sám uznal, že je to kravina a od svého požadavku upustil. Nicméně ten plyn nám stejně vypnul“, jektal zuby prezidentův poradce Jákl.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.