Pražský obchvat, verze 2.0

Ve chvíli, kdy je nový obchvat kolem Prahy téměř hotový a spolkl rozpočet menšího kosmodromu, utrpěl hejtman středočeského kraje nápad, že si postaví obchvat vlastní. A nezůstává přitom zrovna nohama na zemi. „Náš obchvat bude větší, delší a bude pořád z kopce,“ začal Rath s prezentací svého nápadu. Pro novináře poté upřesňuje: „Trasa povede tak, aby se vyhnula úplně všem městům a vesnicím, takže její velká část povede po moři. Počítáme i s návazností na současné dopravní tepny, včetně Bajkalsko – amurské magistrály.“ Šokovaní novináři se na další dotazy nezmohli a tak Rath pokračoval sám: „A když už se ptáte na technická data, předpokládáme, že obchvat bude mít 36 pruhů, z toho osm pro lodě, pět pro letadla a dva pro hejtmany v limuzínách s majáčky. Jeden pruh, obehnaný ostnatým drátem a elektrikou, věnuji ODS. Občas zazní i výstřel.

Přivolaný lékař po několika vteřinách konstatoval vysokou hladinu adrenalinu v krvi, kterou mu doktor Rath přivodil zkušeným vpichem injekce přímo do srdce. Poté, co ho intuboval zavřenou plechovkou od gambrinusu, pokračoval Rath ve výkladu. „V souvislosti s touto stavbou bude nutné také překonat několik řek. K tomuto účelu jsem vymyslel krásný most, bude se klenout přes celou Volhu na délku, osázíme ho tisícovkou soch na téma vítězství v krajských volbách a předpokládám, že mu lidé začnou spontánně říkat Rathův most. Aspoň jsem v tom smyslu vydal nějaké rozkazy.“ Na nesmělý dotaz, co bude s ostatními mosty, hejtman jen pokrčil rameny a doporučil budoucím řidičům použít brod.

Po této tiskové konferenci novináři na Kraji zůstali, neboť s takovou informací se jim do redakcí příliš nechtělo a vyzpovídali proto i několik nejbližších Rathových spolupracovníků. Většina z nich o plánovaném obchvatu nic nevěděla, ale byla ochotna tomu věřit. Někteří ze zaměstnanců to dokonce ohodnotili jako věc spíše z toho reálnějšího soudku, se kterou Rath ve své funkci přišel. „Minulý týden zase uvažoval o přesunutí všech škol na měsíční povrch do kráteru Tycho, kde by kvůli nižší gravitaci byla určitě i nižší spotřeba pohonných hmot pro autobusy vozící žáky zdarma na výuku. Nakonec, bohužel, zjistil, že rozpočet pro menší kosmodrom si už vyčerpala společnost Skanska,“ radoval se hejtmanova pokroku jeho náměstek pro dopravu Robin Povšík.

Z velké spousty otazníků kolem této atrakce ovšem vyčnívá jeden obrovský a to jsou finance. I na této otázce prokázat doktor Rath svou erudici a to při následujícím dialogu s jedním z novinářů:

„Pane hejtmane, kolik to všechno bude stát?“
„Vás to nebude stát nic.“
„A kolik to bude stát stát?“
„Vás to stát stát nebude nic nic.“
„ Já myslím, kolik stát to bude stát.“
„Nic, nic nebude stát, stát.“
„A stát to bude stát?“
„Prosím vás, je mezi přítomnými novináři někdo, kdo má za sebou aspoň první stupeň zvláštní školy? Rád bych si promluvil na úrovni.“

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.