Poslanci se snažili shodit vládu. Jedině ze schodů, smál se Babiš.

Babiš a dítě

Jako první vystoupil zástupce navrhovatelů předseda ODS Petr Fiala, který přirovnal současnou českou politiku k socialistické gangsterce. Z Andreje Babiše udělal agenta Bláhu, z Faltýnka starého Brůnu, Miroslav Kalousek si podle něj hraje na majora Zemana, zatímco Fiala sám sebe vidí spíše v umírněnější roli jeho první manželky Lídy, kterou Bláha na útěku zastřelí. Na představení se do Sněmovny přišli podívat syn Radoslava Brzobohatého Ondra i Zemanova druhá žena Jaroslava Obermierová. Oba vydrželi až do konce, pouze Mirka Spáčilová odešla v polovině. Zeman tentokrát do Sněmovny nedorazil.

Po filmovém týdeníku už začalo hlavní představení. Na jeviště přikráčel svým typickým rozvážným poskakováním premiér Babiš. Ze svého repertoáru si pro diváky připravil klasické drama Marka Prchala s názvem Já a moje rodina. „Moje dítě, můj chudý siroteček, byl ještě příliš malý a v peřinkách, když jsem na něho přepsal Čapí hnízdo. Nemohl se bránit. A teď se opět nemůže bránit! Styďte se!“ V sále se v tu chvíli začalo ozývat vzlykání a to nejen z lavic hnutí ANO. Několik slz uronili i poslanci z SPD a pro kapesník si odběhla i stenografka. Miroslav Kalousek se v lavici zhroutil.

Vzápětí přišel útok na novináře. „Hnůj, sprosťárny, zvratky, měsíc stará mrtvola velryby. Kampáň! Nic hroznějšího jsem ještě nezažil. Ani v StB, se kterou jsem nikdy nespolupracoval. Mám na to svědky, kteří mě tam nikdy neviděli. Jedna kamera v brýlích, kolik to stálo? Milión? Kdo to platí? Druhá kamera v knoflíku od kalhot. Za takovou techniku bychom před třiceti lety prodali vlastní děti.“ Vztek poslanců se začal obracet proti přítomným novinářům. „Víte, co já jsem slyšel? Všichni novináři věděli, že chystá reportáž, která shodí vládu. Měli dopředu připravené reakce opozice i vládních politiků. Dokonce i moje vyjádření si připravili. Měl jsem použít slova hnůj a kampaň. Jak na tohle přišli? Všichni novináři stáli v úterý ráno na značkách a jeli připravenou linku! To vím. O Mafře to můžu říct stoprocentně, ty jsem osobně úkoloval.“ Bystřejší novináři v tuto chvíli už v sále nebyli a ti z Parlamentních listů nevěděli, o čem je řeč. Jaromír Soukup se začal poslanců vyptávat, na jakou stranu nástěnky by pověsili Kubíka a Slonkovou.

Projev končil obligátním výčtem úspěchů, které tato vláda dokázala. „Ekonomice se daří díky ministryni Novákové. Do rozpočtu chodí více peněz. Paní Schillerová, díky. Měli jsme obrovskou úrodu řepky, můžeme ji přidávat do nafty. Díky, Mariane Jurečko, fakt díky. Já tady prostě nevidím absolutně žádný důvod, proč by tato úspěšná vláda nemohla vládnout dalších dvacet let.“ Kdyby se v tu chvíli hlasovalo o vládě, všichni by jednohlasně poslali současné ministry do dalšího kola a mimořádná schůze mohla skončit. Na řadu ovšem přišly projevy opozice.

Stanjura z ODS nazval současnou vládu čapí koalicí, hnutí ANO přirovnal k termitišti a Andreje Babiše k termití královně, která každé tři sekundy snese svému hnízdu dalšího voliče. Poslancům ČSSD, kteří hodlají během hlasování odejít ze sálu, Stanjura slíbil, že jim toto alibi u výslechu rozhodně nepotvrdí. Aktivní u mikrofonu byli i Piráti. Ivan Bartoš upozornil, že se vláda a celá státní správa neustále potýká s problémem trafik. On sám to vidí u svého pirátského primátora Prahy Zdeňka Hřiba, který zároveň sedí ve správní radě VZP. „To je typický případ. Ale my už si s ním poradíme,“ zahrozil Bartoš na balkón, kde primátor Hřib seděl v 3D brýlích a s kelímkem popcornu.

Tomio Okamura přišel s vizí několika miliónů uprchlíků, kteří s krví podlitýma očima a noži za zády míří k české hranici. Podle záběrů termovizí z vrtulníků zabírají uprchlíci plochu už několika fotbalových hřišť. Vláda s tím nic nedělá, dokonce ani ministr školství, pod kterého ta fotbalová hřiště spadají. Hrozí nebezpečí, že tito teroristé začnou zabírat i hokejová kluziště. Proto SPD nepodpoří současnou vládu Andreje Babiše a bude doufat, že příští vládu složí Andrej Babiš už s jejich hnutím.

Poté už přišlo hlasování. Poslanci ČSSD, jak od začátku avizovali, se chystali opustit sál a zamířili ke dveřím. Poslanci hnutí ANO byli hbitější a dveře ze sálu zamkli. Sociální demokraté propadli panice a hledali kudy se dostat ze sálu. Většina vyskakovala z oken, jen Foldyna se Zimolou se snažili proskočit zdí. Chytřejší poslanci s ohebnou páteří se nasoukali do rozvodů vzduchotechniky, kde po chvíli beznadějně uvízli. I přesto hlasování dopadlo podle očekávání a vláda ANO důvěru neztratila. „Čekali jsme to. Ale stejně jsme se zapotili. A vyndejte ty socany z klimatizace, ještě je budeme potřebovat,“ uzavřel Andrej Babiš.

5 Komentáře

  1. Bože, to muselo být ale úžasné drama! Jaká škoda, že mi uniklo! Chtěl jsem být rovněž přítomen této slavnostní premiéře, ale bohužel bylo beznadějně vyprodáno. Všechny vstupenky totiž skoupila pražská bolševická galerka, převlečená za hudebníky, ukrývající své kalašnikovy v houslových pouzdrech a připravení za každou cenu zabránit sesazení premiéra. Pro případ krajní nouze byl do zákulisí na invalidním vozíku tajně přivezen i hlavní hrdina seriálu, samotný major Zeman s pověstnou hůlčičkou, vybavenou skrytým nožem, a svým osobním strážcem Ovčáčkem. Jejich zásahu však nakonec nebylo třeba, protože vše pro ně tentokrát bohužel dopadlo dobře. My, obyčejní diváci, můžeme jen doufat, že další díl seriálu s názvem „Poslední případ majora Zemana“ bude uveden co nejdříve.

    • Jaképak drama, opozice dopředu věděla, že to nevyjde, socani zradí republiku za pět stříbrných ministerstev. A komunisti zrazují republiku už od svého vzniku, je to u nich taková tradice.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.