Pád vlády – týden poté

úterý, 24. března
Vyslovení nedůvěry vládě

středa, 25. března
Topolánek – dopoledne strávil v Evropském parlamentu, kde nezištně varoval USA před cestou do pekel. Večer pak slavnostně v televizi odhalil spiknutí středočeské buňky iluminátů: „Může za to Tlustý Bém a pomáhal jim Klaus.“ Bém se sice smskou ohradil, že na Everestu málem zhubnul 48 a půl kila, kdyby na poslední chvíli nesnědl jaka i se šerpou, ale jeho osud už byl zpečetěn.

Klaus – z rukou předsedy Sněmovny Vlčka přijal dokument o vyslovení nedůvěry vládě a zvědavě si ho prolistoval. „Vlastně ani nevím, jak to včera dopadlo. Od té doby, co mi tady Bursík s kombinačkama a s pájkou předělával elektriku, mě nejede ani jedna televize a v rádiu jenom pořád někdo volá o pomoc. Každopádně další krok v pořadí bude asi oficiální ponížené předání demise z rukou končícího premiéra. To byste mohli dávat v přímém přenosu. Škoda, že to neuvidím.

čtvrtek, 26. března
Bém – odmítl možnost, že by se podílel na sestavování nové vlády. „Prezident sice nosí brýle, ale tak krátkozraký zase není. Tohle je operace jistá smrt a mě by do ní snad nezatáhl. Na to jsme moc dobří kamarádi.“ A vyjádřil se i k obvinění Mirka Topolánka: „Já pád vlády nezavinil. Řečeno sportovní terminologií – Mirek šel do sprch předčasně s rezavými bruslemi na nohách a Tlustý ho ještě švihl mokrým ručníkem přes zadek.

Paroubek – tvrdě zkritizoval včerejší Topolánkův projev o USA, pekle a chybějících sociálních demokratech. „Původně jsme mu chtěli nechat EU na hraní až do konce školního roku, ale mám takový pocit, že mu tu hračku asi vezmeme už teď,“ varoval předseda ČSSD. Zároveň také prohlásil, že jeho strana až do předčasných voleb do vlády vstupovat nehodlá: „Ještě jsem neviděl krysu, která by dobrovolně spěchala na palubu Titanicu. Tam ať si šmidlají Topolánkovi jazzmani.

Klaus – přijal Topolánkovu demisi a zároveň se vyjádřil ohledně dalších svých kroků kolem řešení vládní krize. „Kdo bude chtít sestavit provizorní vládu, musí mně přinést podpisy 101 poslanců nebo jejich rodičů. Hlavní je v této chvíli rychlost,“ zdůraznil Klaus a usnul za pultíkem.

pátek, 27. března
Paroubek – po setkání s prezidentem se vyjadřoval optimisticky. „Bylo to velmi konstruktivní setkání. Odtáhli jsme pohovku od zásuvky a já jsem mu spravil elektriku tady tou vodováhou,“ usmíval mírně ohořelý Paroubek, zatímco mával na novináře spečenou libelou.

Klaus – pouze mírně poopravil předsedu ČSSD. „Trochu to mezi nám jiskřilo, ale v zásadě jsme se shodli na tom, že Bursíkovi už nic na sestavování nedáme.

Čunek – jednal s prezidentem hned po Paroubkově návštěvě. I on si jednání pochvaloval. „Víte, já jsem úplně viděl, jak pan prezident září. Naštěstí mám kurz první pomocí a pana prezidenta jsem od zásuvky zkušeně odsunul nevodivým vycpaným medvědem.“ A vyjádřil se i k termínu předčasných voleb: „My se jich neobáváme, a proto navrhujeme už jarní termín. Tedy v roce 2018.

Schwarzenberg – ministr zahraničí si v Bruselu pochvaloval pozoruhodnou podporu, které se mu ze strany kolegů ministrů dostalo. „To bylo neuvěřitelné. Pořád mě plácali po zádech, po stehnech, a když jsem spadl, tak mě plácali i židlí po hlavě. Prý nám děkují za hezkou reprezentaci. Opravdu pozoruhodné.

sobota, 28. března
Klaus – ohradil se proti nařčení z řad ODS, že za pádem vlády stál on. „Já myslím, že když použiju termín sprosté lhaní, tak mu ještě hodně fandím. Paroubka jsem viděl kdysi před půlrokem, kdy mi jela naposledy televize a Pavla Béma, toho mimořádně vnímavého a konzistentního politika, jsem zahlédl tady na Hradě včera při předávání nějaké nesmyslné ceny hasičům. Ani jsem mu nestihl popřát hodně štěstí.

Paroubek – jednal s Mirkem Topolánkem o termínu předčasných voleb a shodli se na říjnu tohoto roku. Předseda ČSSD také vyslovil několik podmínek pro podporu provizorní vlády: „Tak předně musí zmizet Langer. Já úplně vidím, jak tam teďka v panice cpe ty kostlivce do skříní, druhou stranou mu to vypadává – to my ho prostě nemůžeme nechat dělat. Ať to Topolánek zařídí, jak chce, pro mě a za mě to může klidně vypadat jako nehoda, já do toho šťourat nebudu.

Dolejš – k termínu předčasných voleb se ozval i místopředseda KSČM: „Srpen, únor nebo říjen, nám je to jedno. My jsme vždy připraveni.

neděle, 29. března
Paroubek – vystupňoval své požadavky pro podporu dočasné vlády. „Takže Íčkovi děkujeme a připraví se Bursík, Parkanová a Liška.

Topolánek – také on se v televizní debatě pustil do svého protivníka. „Jasně jsem si v úterý všiml, jak se pan Paroubek vylekal, když zjistil, že mu jeho pravidelná show tentokrát vyšla. Brečel jako malé dítě u doktora, když mu musí dát svých třicet korun,“ rýpnul si budoucí bývalý premiér sám do sebe.

pondělí, 30. března
Topolánek – jeho vláda se sešla poprvé od pádu. Na otázky novinářů premiér odpovídal, zda se něco v práci kabinetu změnilo: „Ne, na náladě ministrů se pád vlády nijak neprojevil, snad jen Nečas bere antidepresiva už každou minutu. A Schwarzenberg začal mluvit ze spaní. Chvíli jsme ho poslouchali, ale o řešení naší situace tam nebylo nic.“ Na prezidentovu adresu vzkázal, že by rád delší časový úsek na poskládání nové překlenovací vlády a ne 12 pikosekund, které dostal. Prezident mu obratem odpověděl, že on by to zvládl i dřív.

Langer – konečně na chvíli zanechal cpaní kostlivců do skříní a ještě zpocený se novinářům vyjádřil k současné situaci. Těsně předtím zachytily jeho slovní rozbruslování ruchové mikrofony: „Strčím tam nějaký spoďáry, celou Evropu a prdnu tam něco z Bible. Ježišmarjá, na to přece někdo musí skočit.“ A show začala: „Paroubek teď před námi stojí ve spoďárech a celá Evropa se mu směje. Mám tady fotky. Ať si postaví vládu, když je tak chytrý. Ani Ježíš nepostavil zbouraný Jeruzalémský chrám za tři dny, jak nám sliboval. Oba dva jenom slibotechny, akorát Paroubek o něco větší.

Bursík – jako jediný se odhodlal něco říct po večerní schůzce koalice s Paroubkem: „Přišel mi účet z Hradu za elektriku. Není mi jasné, co tam ještě svítí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.