Osm hodin pro lékaře

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přišel mezi lékaře s novou koncepcí jejich pracovní náplně. Přidá jim o osm hodin práce víc a zároveň jim zruší placené přesčasy. Z čehož pro zdravotníky prakticky vyplývá jeden pracovní den navíc a zadarmo. „Myslím, že je to dobrý nápad,“ pochvaloval si ministr. „Spojíme tak sice nepříjemné s fakticky neužitečným, ale nikdo nás nemůže obvinit, že nepodnikáme žádné kroky. A tohleto je malý krok pro lékaře, ale obrovský krok pro náš rozpočet,“ vysvětlil postoj ministerstva Julínek.

Ovšem lékařům se tento postup rozhodně nelíbí a protestují. Na veřejné jednání se dostavil šéf Lékařského odborového svazu Martin Engel a se slovy „Nevolnictví zrušil Josef II. už v roce 1781!“ hodil po Julínkovi učebnici dějepisu pro druhý stupeň základních škol. Ten ji nevzrušeně zvedl a začal jí zkoumavě listovat. Nakonec výše zmíněný fakt nalezl. A nejen to. „Zavedení povinné školní docházky… to už jako bude platit? Kuchtová o tom věděla?“ okomentoval svůj denní příděl faktů ministr.

S pracovními sobotami se odbory nechtějí smířit. Nelíbí se jim pochopitelně už ten fakt samotný. „A co bude dál? Oslava VŘSR? Lampiónový průvod?“ ptal se Martin Engel. A ministr odpovídal: „Já ale taky v sobotu pracuju. Sice na své malé zahrádce a mám svého zahradníka, ale někdo mu přece musí říct, který baobab pokácet, které tygry vykydat a do kterého jezírka nasadit lachtany.“ Na závěr jednání pak ještě rozdal přítomným lékařům lampióny a s pocitem vítězství se odběhl schovat na záchod před lynčujícím davem.

Novinářům pak ještě problém doobjasnil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt: „Lékaři se totiž nechávají v nemocnicích zaměstnat jako soukromníci. Pro ně to je sice výhodné, ale pro stav nemocnice už ne. Někteří tam pracují jako kotelníci, jiní jako údržbáři a pár doktorů tam dokonce po večerech opravují rentgeny. Takže po takové směně soukromníka pak není výjimkou, když je ráno v nemocnici větší zima než v Murmansku, když na celém patře svítí pouze jedna 40tka šetřící žárovka a to ještě na operačním sále a když rentgen fotí místo kostí jenom krajinky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.