ON-LINE: Stávka v dopravě

6:57 – podle zaručeného svědectví čtenářky iDNES byla u motolské nemocnice viděna černá tramvaj, kterou řídil kostlivec.

7:03 – do Prahy dorazilo z Mostu rypadlo se 42 horníky. Další rypadlo se blíží tunelem Blanka.

7:20 – pražský Dopravní podnik rozesílá řidičům následující SMS: „Děkujeme všem, kteří nestávkují. Prosíme stávkující zaměstnance, aby se zítra dostavili na personální oddělení k odebrání poukazu na dovolenou.

7:38 – první obrovská zácpa se tvoří na cyklostezce pod Vyšehradským tunelem. Cyklisté buď stojí nebo popojíždějí krokem, navzájem na sebe cinkají zvonečky a hasiči jim rozdávají deky.

7:39 – šéf Dopravního podniku v Praze Martin Dvořák hlásí uličky hanby na pracovištích, kterými musí projít nestávkující zaměstnanci: „I já jsem si jednou prošel. Dostal jsem tři tatranky.

7:59 – z pražských Modřan přepravuje cestující do centra náhradní lodní doprava. „Jede nás patnáct v celé lodi: dvanáct novinářů, dva nezaměstnaní a opilý kapitán,“ hlásí z paluby reportér iDNES.cz.

8:03 – odboráři se dávají do pohybu. V Ostravě zahlédli zhruba dvě stovky odborářů. Při pokusu o rozhovor se bohužel rozutekly. V Praze je v ulicích přes sto odborářů a policejní hlídka hlásí, že jsou ozbrojeni 20 kilotunovým megafonem.

8:06 – policii dělají starosti přemnožení cyklisté. „Asi je budeme střílet,“ krčí rameny jeden z nich.

8:15 – problémy začínají dělat i davy novinářů, které ucpávají cesty a nahánějí odboráře.

8:29 – průvod demonstrantů před sebou valí vozovou hradbu z balíků slámy a dřevěných větví, kolem kterých mlsně krouží chovatelé terarijních zvířat.

8:35 – někteří obyvatelé hlavního města nemají pro demonstranty pochopení a ukazují jim špatný směr. Jeden dav odborářů tak před chvílí opustil Prahu výpadovkou na D1, zatímco hned několik proudů demonstrujících se začalo brodit někam směrem k Tróji.

8:52 – v Ústí nad Labem objevili dalších 20 stávkujících montérů na dílnách. Po chvilce šetření se ukázalo, že šlo o běžný a nikoliv protestní spánek.

8:59 – v devět hodin by měli všichni odboráři vyrazit na Malou stranu. Hygienická stanice hlavního města Prahy vyhlásila krizový stav.

9:14 – při projevech na demonstraci už zaznělo 1 025 688 x slovo Kalousek, následováno 1 025 688 x slovem zloděj / zlodějský

9:33 – podle pražského primátora Svobody v metropoli nevznikla krizová situace. „Metro sice nejezdí, ale máme tam chlapa, co to tam nějak řeší. Situaci zvládáme s přehledem.

9:50 – „Doprava je v naprostém klidu. Kromě ní jsme řešili jen jediný konflikt, slovní rozepři mezi stávkujícím a protistranou. Oba na místě zastřelili členové antikonfliktního týmu,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

10:05 – pražský primátor Bohuslav Svoboda odhadl počet demonstrantů na zhruba pět. Velitel odborů na 5 miliónů.

10:08 – dopravní komplikace v Praze prakticky nejsou. S pomalým pohybem musí počítat řidiči v Žitné ulici, která je do kopce.

10:16 – uzavření pražského metra se nelíbilo muži na I.P. Pavlova. Posilněn 2,9 promilemi alkoholu se vyzbrojil popelnicí a rozbil skleněnou tabuli u vchodu. Po jeho zadržení a identifikaci vyšlo najevo, že jde o jednoho z odborářů.

10:25 – pražský radní pro dopravu Karel Březina (ČSSD) upřesnil, že po Praze jezdí třetina tramvaje: „Je to sedadlo s vyděšeným řidičem a ještě asi pět sedáků za ním a pes na obojku. Zbytek chybí. Já nevím, kde to je.

10:48 – poslanci se začínají probouzet. Poslance VV Viktora Paggia přinesla do Sněmovny jeho přítelkyně, jeho kolega Petr Skokan přijel na kozím dechu. „Jedu až z Vladivostoku,“ volal na poflakující se novináře. „Hezké počasí, příjemná procházka, já jsem spokojený,“ svěřil se novinářům premiér Nečas, kterého přivlekli dva dobrovolníci. „Našli jsme ho 100 metrů od domova. Už nemohl,“ uvedli vše na správnou míru.

10:58 – průvod se blíží k ministerstvu financí. Demonstranti vztyčují katapulty a žebříky, u jedné zdi vzniká improvizované popraviště.

11:09 – demonstranti vyzývají ministra Kalouska, aby vyšel ven, s rukama za hlavou tak, aby na ně bylo vidět. Další pokyny jsou nejasné. Někteří požadují, aby si lehl na zem a roztáhl nohy, jiní by raději stříleli okamžitě.

11:25 – z balkonu domu na Újezdě průvodu kyne mladý muž v obleku. Pověsil transparent „*Odboráři, běžte do práce*“. Demonstranti nelenili a pověsili mladého muže v obleku vedle transparentu.

11:35 – ministra financí Kalousek vyšel z budovy v doprovodu dvou policistů. Dav propukl v jásot v domnění, že byl konečně zatčen. Bohužel šlo pouze o ochranku.

11:41 – jedna z demonstrujících, která si předtím vykřičela hlasivky u hesla „Kalousku polez ven!“, teď komentuje ministrův příchod značně v šoku: „On má ještě drzost se tady objevit!

11:50 – Miroslav Kalousek byl zřejmě zpracován dokonale, nezbylo po něm ani stopy a demonstranti se vydávají směrem k úřadu vlády. Je čas oběda.

11:55 – nestávkující řidička Zuzana Kostková popsala hrůzné zážitky z depa: „Já…já jsem prošla kolem nich a oni mě… promiňte, to nejde ani popsat… oni mě nepozdravili.

12:00 – u ministerstva financí se ministr Kalousek se ocitl pod palbou potravin. Reportérce iDNES se podařilo identifikovat rajčata a vejce, ředkvičky ani kedluben nepoznala. Ministr uhodnul ještě květák a těsně před hospitalizací i zavařenou kukuřici v konzervě.

12:15 – vypadá to, že se demonstrace chýlí ke konci. Velitelé odboráři děkují lidem za účast a rozhazují do davu režijky, stravenky a paličky od bicích. Část demonstrantů ještě požaduje elektrické křeslo pro premiéra Nečase

12:35 – náměstek primátora pro dopravu Karel Březina si libuje: „Uspořili jsme na mzdách. To si dáme do prémií!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.