Ministr kultury Zaorálek: ČSSD situaci ve vládě zvládla. Ostudu si nepokazíme

Zaorálek, vodník, ČSSD

Kdy jste se rozhodl, že chcete být ministrem kultury?
Už jako malý kluk jsem se díval na Rozmarýnek se Štěpánkou Haničincovou a tehdy jsem si řekl, že chci být ministrem kultury.

Proč tedy až teď?
V devadesátých letech ležely ministerské funkce na zemi, stačilo je zvednout. Proto jsem šel do politiky. Když jsem se ale dopracoval až do vlády, kulturu mi sebral Čertík Bertík Herman. Já jsem uměl obstojně rusky, tak mi dali zahraničí. A v tom jsem se plácal dodnes.

Než zavolal předseda Hamáček.
Bylo to v pondělí večer. Byl jsem překvapený, že volá tak pozdě, já jsem ležel na telefonu už od května. Napřed chodil kolem horké kaše. Ptal se mně, na co chodím do kina, kdo je vyobrazený na pětistovce, jestli se umím chovat ve Vídeňské opeře, jak moc se ještě orientuji v politice. Když jsem na všechny otázky odpověděl „ano, souhlasím“, nabídl mi křeslo ministra kultury. Napřed jsem odmítl, nábytku mám na chalupě dost.

Ale pak jste nabídku přijal.
Ano. Ona ta vládní krize je nesnesitelná, ministři sedí ochromení v křeslech a nic nedělají. Já je teď všechny zachráním, zruším tu kletbu. Připadám si jako Šemík. Prostě to nejde neudělat.

Co jste Hamáčkovi řekl?
Okamžitě jsem si vzpomněl na Rozmarýnek a tak jsem mu zazpíval: „Pojďte s námi do pohádky, projdeme se pamětí, naše staré kamarády, nehodíme do smetí…

Co na to on?
Že je to falešně a ať se sbalím, v pondělí mě pojede představit vrátnému do Vídeňské opery.

Jak moc se tedy vyznáte v české kultuře?
Viděl jsem všechny díly chalupářů.

Kdy jste byl naposledy v divadle?
Když jsem tam podepisoval antichartu.

Váš oblíbený český skladatel?
Mozart.

Co jste naposledy četl?
Zemanovy požadavky na ministra kultury.

Bylo to dobré?
Bylo to v čínštině, ale český překlad celkem ušel.

Myslíte si, že prezident přijme vaši kandidaturu?
Ovčáček je nadšený. Dokonce je domluvená čestná salva z Mynářových sněžných děl. Tak se máme na co těšit.

K nominaci Lubomíra Zaorálka na post ministra kultury se už vyjádřili i ostatní politici. Komunista Filip zná Zaorálka ještě z dob jeho práce pro ČT Ostrava. „On dělal dramaturga pro seriál Velké Sedlo. Prakticky říkal Dietlovi, jak má co psát. Obrovská přehrada, obrovský Pavel Nový, nevěrný Jandák, zamilovaný potápěč, spousta mrtvých ryb – to byl majstrštyk. To je vstupenka na ministerstvo kultury,“ září štěstím Filip. Což se ovšem nedá říct o předsedovi SPD Okamurovi: „Dnes jsem snídal tradiční český rohlík s nutellou. Na výborné granko dorazil kandidát SPD na ministra kultury Rozner. Byl smutný, oči měl uplakané. Zaorálek je ničitel české kultury. Co si o tom myslíte? Protože už máte všichni ban, napište mi korespondenční lístek.

Piráti mají rádi svět IT: „Pokud si politiku představíme jako rozlehlou počítačovou síť optických vláken a jednotlivé politické strany jako virtuální servery, pak Zaorálek je tři a půl palcová zaprášená disketová mechanika, kterou ještě nikdo nevymontoval jenom proto, že už to nemá cenu.

A hodně štěstí popřál Zaorálkovi jeho dlouholetý politický oponent Miroslav Kalousek: „Hamáček a Zaorálek, to už je dnes klasická pohádková dvojice. Hamáček je Jů a Zaorálek Hele. S tímto programem chodí i po Sněmovně. To nemohlo dopadnout jinak. Přeji oběma hodně štěstí, ale na Supermufa ve vládě stejně nemají.

6 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.