Michal Hašek: Klesli jsme až na dno, ale máme ještě rýče

Sobotka Hašek

Po úspěšné oranžové tsunami v roce 2008 přišlo letos oranžové sucho. Zastupitelé i senátoři ČSSD se po volbách vypařili jako pára nad hrncem s předvolebním gulášem. Nastal čas obviňování a hledání viníka. V této fázi jsou politici nejsdílnější, až dotěrní. Nám se od sebe nepodařilo odehnat Michala Nebyljsemtam Haška. Pár vět jsme mu věnovali.

Podle předsedy Hamáčka se sociální demokracie odrazila ode dna. Vidíte to taky tak?
Představte si hlubokomořský příkop. Na jeho dně jsou usazeny milióny let staré sedimenty a teprve ještě hluboko pod nimi je oceánská kůra. My jsme se odrazili od těch historických sraček směrem k té kůře. Poslední volby byly pro ČSSD něco jako Stalinovy čistky. Většina našich zastupitelů zmizela a už o nich nikdy neuslyšíme. Naši lidé se bojí a hází vinu jeden na druhého.

Co se stalo?
Přišel Andrej Babiš a ukradl nám voliče. Oni nezmizeli. Oni pořád sedí v těch čekárnách ordinací, oni pořád stojí ty fronty na poštách na svůj důchod. Jenže zatímco my jsme se na ně vykašlali, protože dřeme v dozorčích radách státních podniků, Babiš jim tam prostě přinesl koblihu. Levicový volič není příliš věrný. Pořád čeká, že se bude mít líp a když si to někdo dá skoro do názvu strany, je vymalováno.

Co udělala špatně ČSSD?
Všechno. Začalo to lánskou schůzkou u prezidenta, na které jsem nikdy v životě nebyl. Během plánování puče došlo k jeho prozrazení a jedna celá názorová platforma ČSSD byla ještě tu noc zlikvidována u Sobotků ve sklepě. Ve vedení pak zůstala frakce, jejíž program byl slabý jako sobotní program TV Barrandov.

Na té schůzce u prezidenta, na které jste nebyl, jste prý připravovali politický atentát na Sobotku.
Nic takového. Tam jsme řešili normální obyčejný atentát. Já jsem měl sehnat peníze, Chovanec vzduchovku a Škromach to měl celé fotit. Bohužel už během přípravy se ukázalo, že Chovanec netrefí ani vrata od stodoly a Škromach si reportážní fotodokumentaci představuje jako sérii selfíček se stodolou. Celé to nakonec krachlo a tu stodolu museli zbourat.

Podle Jana Hamáčka je problém v tom, že je zde jiná politická realita.
Já Honzu Hamáčka bezvýhradně podporuji, ale tohle je prostě blábol, za který by měl okamžitě odstoupit a já pro to první zvednu ruku. Vždyť my jsme nezískali ani jedno křeslo v pražském zastupitelstvu. Z čeho jako máme naplnit stranickou kasu? A zrovna v Praze ANO nijak výrazně nebodovalo.

Takže ten problém se nejmenuje ANO?
Ne. Naše sliby byly vždy určeny těm, jejichž věk zase sliboval nám, že si na konci volebního období nebudou pamatovat naše předchozí sliby. Tuto naši osvědčenou strategii jsme nahradili liberálními experimenty pro pražskou kavárnu. Místo třiceti korun, na které si může každý šáhnout, jsme jim nabídli debatu o svobodě. To už se nesmí opakovat. O svobodu u nás není zájem. Většina jiných politických stran už na to přišla.

Mělo by současné vedení ČSSD rezignovat, stejně jako to ohlásil Jaroslav Foldyna?
Jarda Foldyna je boxer a zrovna včera měl za sebou těžký zápas. Třicet ran do hlavy, z toho dva knokauty a jedna rána o radiátor. Mně volal ještě v noci a tvrdil mi, že mu Noční vlci nabídli místo amerického prezidenta v dozorčí radě RVHP. Jeho výroky bych bral s rezervou a to dokonce, i když zrovna nemá po zápase.

Jaká je teď atmosféra v ČSSD?
Všichni teď hledáme viníka, ale není úplně jasné, kde teď zrovna Sobotka je. Navíc stranická pokladna je prázdná, dluh nebožtíku Altnerovi se nám stále ještě nepodařilo rozumně ututlat a neúspěšní kandidáti nám vyhrožují nakládačkou. Tož asi tak.

Jaké nejbližší kroky vedení ČSSD podnikne?
Dlouho jsme o tom uvažovali a asi půjdeme na bowling.

2 Komentáře

    • Myslím si, že namísto komických plánů na zřízení ČKA (České kosmické agentury), které tu prezentuje náměstek pr.Dolínek, by bylo namístě vážně uvažovat o zřízení
      agentury PRAK (politici raketou do kosmu). Letenky by byly pochopitelně pouze jednosměrné.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.