Made in Íčko

Ministr vnitra Ivan Langer si pochvaluje spolupráci se společností, kterou vlastní Jan Kočka – provozovatel Matějské pouti spojovaný s ruskou mafií kolotočářů. „Já bych ten jeho vztah s naším ministerstvem nepřeceňoval. Párkrát jsme využili jeho Strašidelný dům při jednání s odbory, URNA nám chodí házet granáty na jeho střelnice a občas si od něho půjčíme řetízkáč na zasedání vlády,“ zlehčuje spolupráci s Kočkou Ivan Langer. Na otázky ohledně bezpečnosti odpovídá rezolutně: „Díky transparentním pravidlům ho máme zcela pod kontrolou. Na kolotoči se střídáme po deseti minutách, nesmíme se na něm rozhoupávat, chlastat, házet po sobě lisabonskou smlouvou a odrážet se nohama o zeď. Bacha na okna. A pokud vím, tak z něj vypadnul akorát jednou Čunek, ale to mám podezření, že do něho Mirek šťouchnul.

Novináře ovšem spíš než kratochvíle ministrů zajímala bezpečnostní politika státu. Pan Kočka totiž kromě pouti provozuje i realitní kancelář, která pro ministerstvo prodává a nakupuje nemovitosti. „To je nesmysl, jediné, co jsme od nich chtěli koupit, byl ten Strašidelný dům. A to nakonec taky padlo. Bursík se uvnitř potmě neustále dožadoval přítomnosti svých rodičů a bylo tam až příliš kostlivců ve skříni. Dokonce i na nás,“ uvedl na nepravou míru Langer a lišácky přitom zamrkal na vypnutou kameru. Vyvrátil i podezření, že by se později mohlo jednat o důležitější objekty k prodeji. „Nemyslím si, že by nám mazal med kolem huby,“ usmíval se ministr Langer s pusou od darované cukrové vaty.

U Langera to není poprvé, co se zamotal s podezřelými lidmi. Současný ministr vnitra figuruje v legendárním spisu Krakatice. Podle odposlechů, které jsou ve spisu uvedeny, pomáhal Langer získat pro svého kamaráda Sekyru stavební společnost IPS. Jak to bylo ve skutečnosti, odpovídal Langer před půlrokem takto:

Jak se znáte s podnikatelem Luďkem Sekyrou?
Já už jsem ho neviděl snad 50 let. Předtím jsme spolu chodili na vernisáže, do multikina, nemocné děti, charita a tak.

Proč jste se stýkali?
Jejky, přestaňme si hrát na četníky a na zloděje. Za poslední tři roky jsem ho viděl naposledy snad před týdnem.

Tykáte si?
To je nefér otázka, jsme přece bývalí kamarádi. On mi samozřejmě tyká, já mu vykám. Klanět se mu už nemusím, na políbení prstenu ještě trvá.

Byl jste s panem Sekyrou v kontaktu kvůli koupi stavební firmy IPS?
Ano, přišel za mnou, že je Čech a že má českou firmu a tudíž by bylo dobré, kdyby získal největší českou stavební společnost právě on. Mě to přišlo hezké.

Proč jste lobboval za zájmy soukromého podnikatele?
Možná jsem blázen, ale Čechy by měly patřit Čechům. Mně se to líbí, jsem patriot, něco jako Palacký, Jungman nebo Čajkovski.

Čelakovský.
Víte, buď se mnou hrajte fér a klaďte mi otázky, které si můžu regulérně pamatovat, nebo půjdete bručet. Já už si prostě nepamatuju, každého podnikatele, s kterým jsem se sešel. Žádného Čelakovského neznám, to na mě nehodíte.

Sekyra se na vás tehdy obracel jako na místopředsedu ODS?
Obracel se na mě jako Ivana, někdy jako na Íčko.

Asi to souviselo s vaším politickým postavením.
Vyloučené, nemyslitelné, taková myšlenka snad normálního logicky uvažujícího člověka nemůže nikdy napadnout. Obracel se na mě jako na spravedlivého českého patriota a kdo chce, ten to vidí.

A loboval jste nakonec za Sekyru?
Jestli jsem Sekyrovi pomohl před dlouhými osmi lety k největší stavební firmě v Česku? Vy si pamatujete, jaké punčocháče jste nosil ve školce?

Víte, že byl Luděk Sekyra v úzkém kontaktu s mafiánem Františkem Mrázkem?
Jsem rád, že konečně hrajeme fér. Pro mě je to absolutní šok. Já si to přečetl a spadl jsem na zem. Tam jsem pak ležel dva dny, než mě objevil Kalousek. A pak jsem tam ležel ještě další týden.

Nic takového jste ani netušil?
Jak bych to měl probůh tušit, když mi to neřekl?

Jste aktuálně v kontaktu s panem Sekyrou?
Ve čtvrtek večer mi poslal tuto esemesku: „CUS, DAME JEDNO? SRAZ JAKO VZDY“ Moje odpověď zněla: „DOBRY DEN. PO TOLIKA LETECH? PROC?“

Vědělo o vaší podpoře Sekyrovi i tehdejší vedení strany v čele s Václavem Klausem?
Kdo to řekl? To je rouhání! Řekl by někdo o Ježíšovi, že kradl v kostelech pozlacené krucifixy? Upálit takového kacíře!

Sliboval vám Sekyra, že když to s IPS půjde dobře, dostanete nějakou odměnu?
Upálit! Upálit!

Jste ministr vnitra. Neměl byste vyvodit politickou odpovědnost z toho, že jste podporoval Mrázkovu skupinu, i když tvrdíte, že nevědomky?
Ale tohleto je největší humus, který jste mohl vypustit z úst. To jsou normální vaše zvratky, se na to podívejte, mám to až na stole. Vy mi teď normálně tvrdíte, že jsem podporoval nějakého Mrázka. Já jsem byl podveden! Já bych měl být litován! Jsem čítankový případ pro Bílý kruh bezpečí.

Vy jste se opravdu nezajímal o to, kteří lidé za podnikáním Luďka Sekyry stojí?
Nezajímal. Možná to bylo naivní, ale já lidem věřím a na tu svoji dobrotu jednou doplatím, nicméně promiňte, skandalizovat za tohle křišťálově nevinného člověka? Vždyť se koneckonců nic nestalo – česká firma získala českou firmu a všichni na tom vydělali. A že staví nejdražší dálnice v Evropě? Ale jsou to naše české, kvalitní dálnice!

Bylo tehdy více podobných podnikatelů, kteří po vás chtěli pomoc?
Nebylo. Nebo je už aspoň nenajdete. Já vás ale chci poprosit o jedno jediné. Já nejsem Vlastimil Tlustý, neházejte nás do stejné igelitky. Já nebyl s Mrázkem nebo se Sekyrou ve vaně. Maximálně ve sprše po golfu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.