Kuriózní rigorózní

Kindl, Benda

Poslanec a právník Marek Benda, zhusta používající svůj titul JUDr. i na vzkazech na ledničce pro svou manželku, nakonec nemusí právníkem ve skutečnosti být. Jak zjistili reportéři ČT, Bendova rigorózní práce „Restituční proces v 90-tých letech a moje rodina“ je ta samá, jako jeho slohová práce ze čtvrté třídy s názvem „Co jsem dělal o prázdninách“. Což samo o sobě není zakázané. „Je naprosto výjimečné, že se uznává slohovka z prvního stupně základní školy i jako rigorózní práce. Stává se to pouze několikrát za rok, vesměs u studentů z řad politiků,“ potvrdil redaktorům Petr Bezouška z plzeňské fakulty, toho času vedoucí terapeutické skupinky anonymních právníků. V přítmí nadživotní sochy kolegy Kindla v atriu školy tiše dodává: „Já tu jeho práci četl. Je opravdu mimořádná. Prakticky jde o abecední seznam zvířátek, která mohl Benda v deseti letech potkat na prázdninách u babičky. Akorát nechápu, co tam dělal ten hroch. A králýky tam má dvakrát.

Dalo by se namítnout, že obsah Bendovy práce kvalitou odpovídá práci průměrného studenta plzeňské fakulty, ale zarážející je i forma této práce. Bezouška pokračuje: „Jsou určité standardy, které by měla každá rigorózní práce obsahovat. Předně rozsah minimálně sto stran. To poslanec Benda splnil, ovšem za cenu toho, že zvolil poněkud nešťastnou velikost fontu 72 při řádkování jedna řádka na stránku. Po hrochovi už Bendovi zřejmě docházela fantazie, takže celý text nechal nakonec otevřený třemi obrovskými tečkami – strana 98, 99 a 100. Upřímně řečeno, ta práce připomíná spíše SMSku.

Ke svému bývalému studentovi se vyjádřil i profesor Kindl. Nejprve se snažil trochu mlžit: „Já mám ke svým studentům důvěru. Já jejich práce číst nepotřebuju a kolikrát si ani bankovky nepřepočítám.“ Pak se ale paměť zázračně vrací: „Ano, na Markovu práci si pamatuju. Bylo to něco mimořádného, okamžitě bych ji nominoval na Nobelovu cenu za literaturu. Nebo za přírodopis. Ten potkan domácí v kurníku, to je přesah jako hrom.“ I poslanec Benda skromně trvá na tom, že jeho práce je nejlepší na světě: „Koncem roku jsem za ni chtěl ještě vyinkasovat tituly MUDr. a hodnost generál majora, ale teď počkám, až ta štvavá kampaň utichne. Mně to nevadí, ta práce je skutečně nadčasová.

S titulem má ale problém i Bendova stranická kolegyně z ODS Ivana Řápková. Ta nemá ani práci, ani zápočty a jediný člověk, který by její studium mohl dosvědčit, před rokem zemřel. I přesto Řápková trvá na tom, že má titul oprávněně a sype historky ze školního prostředí jako z rukávu: „Byla tam jedna paní, která měla takové vlasy, potom jeden pán s nosem, potom takový drsňák v bundě. Co my spolu zažili srandy! Jména si sice nepamatuju, ale vsadím, že tam někoho takového vypátráte a pak se mi budete muset všichni omluvit. Vzhledem k tomu, že jsem vystudovaný právník, tak svá práva znám a nerada bych vás hnala v klepetech před lidový soud a potom na šibenici.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.