Křtily se tanky

Prezentaci modernizovaných tanků T-17 CK, zaváděných do výzbroje české armády, a jejich křest náčelníkem Generálního štábu rotmistrem Pavlem Štefkou, uspořádala v pátek posádka na Bílé Hoře. Hlavním důvodem modernizace byla snaha zajistit vojákům tank s takovými bojovými vlastnostmi, aby byl v podmínkách nových typů bojů schopen popojet aspoň dva metry. „To se podařilo. Modernizovaný tank dosahuje sice bojových parametrů zraněného jezevce, ale ty dva metry nám už ujede. Bude to jistě přínosná pomoc naší pěchotě během nepřátelského minometného bombardování a křížové kulometné palby,“ konstatoval Štefka.

Toto vysvětlení se nepozdávalo přítomným novinářům a ihned rotmistra zasypali všetečnými dotazy:

„Nebylo to příliš drahá investice kvůli dvou metrům?“
“Kdepak, bylo to velmi výhodné. Kdybychom chtěli metry tři, zaplatíme o povinu víc. A na čtyři metry by už padl celý náš statní rozpočet.“

“A co je na tom tak drahého?“
“Echm, tedy s výjimkou pancíře skoro nic. Vlastně řidič má k dispozici opěrku hlavy ze škodovky a navíc v boční kapsičce pistoli se třemi náboji pro případ probojování se z obklíčení.

“A pancíř je zbrusu nový?“
Ne tak docela, ale nastříkali jsme ho hezkou zelenou barvou.“

“Není v této době blbost investovat do tanků? Není přednější letectvo?“
“Ani náhodou. Vemte si kurskou bitvu. Tam bylo tanků! To byla řežba, co?“

“To je ale z II. světové války.“
“Hmm, a co bitva u Zborova?“

“To byla první světová.“
“Konec tiskové konference.“

Další pozornost na sebe strhl jeho náměstek, vojín Loníček: „No tak jistě, tyto tanky opravdu nepatří k nejpohyblivějším. Na druhou stranu se za nimi mohou ukrývat až tři čety během celé bitvy. A to nemluvím o jejich snadnější údržbě. Nemusí se moc umývat, tu naftu taky zvládneme dolít, v noci nám posvítí na táborák, já nevím, co se vám nelíbí. A teď mě k tomu pusťte.“ Načež se zhostil svého úkolu a s mohutným rozmachem hodil láhev šampaňského na jeden z tanků.

Láhev krásně cinkla o pancíř a neporušená se skutálela do trávy. Ne tak tank. Pancíř na několika místech puknul, narušil nádrž PHM a po několika nesmělých obláčků dýmu tank explodoval. Ze zbytků šrotu se vyřítil polomrtvý řidič, třemi náhodnými střelami zlikvidoval moped štábu televize Prima a omdlel. Všichni novináři se naráz zaměřili na nadšenou tvář náměstka Loníčka: „Já to říkal. Ta pistole byla geniální tah!“

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.