Kim Čong-il žije!

Severní Korea uznala minulý týden za vhodné podat světu další pravidelný důkaz o tom, že velký Kim Čong-il ještě stále vyznává vertikální polohu. Novou sérií fotografií korejské agentury přesvědčují širokou veřejnost, že z velké komunistické trojky Lenin – Castro – Kim je právě vůdce Severní Koreje ten nejčipernější. O Castrovi se novináři dozvídají nové zprávy už jen od jeho bratra Raůla a to z historek typu Fidel na návštěvě vedlejšího pokoje, Fidel si čte čerstvé prostěradlo zevnitř či Fidel poslouchá zasněně nový tranzistorák, ale určitě není mrtvý. V asi nejsložitější situaci je stále Lenin, který i přes četné výzvy svých sympatizantů k okamžitému pokračování revoluce, neustále setrvává ve strnule ležící poloze a nemá se výrazněji k akci. Podle hlídače mauzolea se sice jednou obrátil na druhý bok a začal chrápat, nicméně později se ukázalo, že si Uljanova spletl s Borisem Jelcinem, který si vedle svého předchůdce jednou po vánočním večírku v Kremlu ustlal, aniž by o tom jeden nebo druhý tušil.

Severokorejské tiskové agentury pod těmito novými fotografiemi neustále zdůrazňují, že jejich vůdce má podlomené pouze nohy, ale nikoliv zdraví. Navíc ty nohy jsou spíše křivé, než že by šlo přímo o podlomení. Vysvětlování je ale na místě, fotky jsou totiž opravdu přinejmenším podezřelé. Na většině z nich má Kim Čong-il na hlavě ušanku, na očích obrovské černé brýle vzor Urbánková a celý je zabalený v maskáčové uniformě z první světové války. Jak trefně poznamenal jeden z korejských novinářů těsně předtím, než ho začala rodina postrádat, Kim tak trochu připomínal Michaela Jacksona na turné po sovětském Gulagu.

Obsah fotografií také ničím nepřipomíná běžný život v Severní Koreji. Kim Čong-il si na nich prohlíží počítače v takzvané vyhledávací místnosti. Disidenti, kterým se podařilo ze země uprchnout, tuto místnost poznali bezpečně. „Ano, je to ona, akorát předtím jí říkali výslechová místnost. Řetězy na stěnách zůstaly původní, bachaři také, přibyly akorát počítače a ten chlap, co před monitorem tahá po stole živou krysu za ocas,“ okomentoval severokorejské ajťáky jeden z uprchlíků.

Nicméně tato zpochybnění nijak nemenší nadšení severokorejských oficiálních míst, která vydávají jedno povzbuzující prohlášení za druhým. Jako poslední se do křížku s nevěřícím Západem pustila Kimova osobní asistentka. I ona se diví, proč se všichni ne jejího vůdce dívají tak podezíravě a svou pravdu dokládá osobními fotografiemi: „Jak vidíte, je to normální zdravý člověk, je jeden z nás. Normálně chodí, normálně mluví, jí, normálně mu teče krev z uší.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.