Ministr Vondra cpal svého prvního kostlivce do skříně tak nezkušeně, až mu vypadl druhou stranou přes zeď ven, rovnou pod nohy ministra financí Kalouska. Ten, vděčný za každý skandál, který nemá na svědomí, ho sebral a zanesl novinářům: „My v Klausově vládě se řídíme heslem – padni komu padni, hlavně ne mě.“ Šlo o zakázku bez výběrového řízení z dob legendárního českého předsednictví Evropské unie za astronomických 766 miliónů. Tyto peníze měla vyinkasovat jediná firma Promopro za pronájem a obsluhu audiovizuální techniky, což prý nikdo jiný nebyl schopen zajistit. Alexandr Vondra případ označil za diskreditační kampaň, která nemá v České republice od dob císaře Zikmunda obdoby. Na tiskové konferenci se postavil do role lovce bývalých lidovců, kteří za své vlády na ministerstvu obrany páchali zvěrstva na jeho rozpočtu a ti se ho teď snaží odstranit. Když očekávaný potlesk nepřišel, zase si sedl, ale klobouk a bič neodložil. Místo potlesku ovšem naopak přišly všetečné dotazy.
Novináře například zajímalo, jak mohla Vondrova agentura vyplatit firmě Promopro za jediný víkend 90 miliónů korun. „Tak podívejte, já nejsem odborník, já ani nevím, kudy se do videa strká voskový váleček,“ začal slibně Vondra. Potom ale zalistoval ve svých poznámkách a přece jen něco objasnil: „No tak tady mám celkem pochopitelných 600 tisíc za technickou podporu na telefonu. Já si dokonce pamatuju, že jsem ji využil. Na druhé straně byl takový ten automatický robot a zeptejte se v NASA, kolik stáli ti jejich roboti na Marsu. A to ani nepouští hudbu.“ Na upřesňující otázku, jak tento telefonát dopadl, musel ministr přiznat, že si to nepamatuje, protože prý při čekání na živého operátora umřel. Jako další argumenty pak ministr nechal kolovat fakturu, kde se to hemžilo položkami jako klika od gramofonu, lepidlo na magnetofonový pásek, elektronka E13 a několik vymazaných emgetonek.
Po této šarádě už celkem nikdo nerozporoval fakt, že jde o další tunel a jednalo se pouze o tom, kdo dostane černého Sašu. I tady má Vondra jasno: „Osobně jsem žádné smlouvy nepodepisoval ani nevyjednával a většinu z nich jsem ani neviděl. Jako malý jsem upadl hlavou na radiátor a od té doby si nic nepamatuju. Co se týká organizace našeho předsednictví, napsal jsem si poznámku, že všechno řeší Jan Novák.“ Novináři vydechli zklamáním. Jan Novák, obdoba amerického Johna Smithe, je většinou imaginární a nedohledatelná postava. Tady zabodoval lovec véčkařů Kmenta. Jan Novák skutečně v té době na vládě existoval a smlouvy podepisoval. Tři maringotky novinářů se tedy okamžitě přemístily před Novákův dům.
Ač leden, Novák zrovna na zahradě pálil už od května staré listí a faktury, kterých neubývalo. Nicméně když zjistil, o co jde, vylezl z narychlo vybudovaného sněhového záhrabu a začal foukat na horkou bramboru: „Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem liškou ryšavým Vondrou. Na tento konkrétní případ si pamatuji, tvrdil, že jde o naprosto běžnou smlouvu, jejíž vzor si stáhl z internetu. Já jsem to nerozporoval, pouze jsem mu seškrtal položku „odstranění radiátorů z kongresového centra“, které od firmy Promopro požadoval.“ Na otázku, jestli k tomuto případu nemá ještě co říci, si znovu pozorně prošel dopis od Kalouska a zamítavě zavrtěl hlavou.
Jak celá kauza dopadne, je zřejmé. Z fáze obvinění se dostala do fáze přehazování horkého radiátoru – střídavě se obou protagonistů zastávají bývalý klauspremiér Topolánek („Vondra byl nenasytný!“), současný klauspremiér Nečas („Novák podepsal, Novák půjde bručet“), Vondrova náměstkyně Hendrichová („Saša věděl o všem“) a opět Topolánek („Házeli po mě kamením!“). Následovat bude fáze zapomnění, krytá fází vyšetřování. A jak tvrdí mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek: „Jde o velmi rozsáhlý materiál, z větší části ohořelý. Bude to dlouhé.“ Všichni Vondrovi lidi tedy mohou být klidní.
Napište komentář