Hlasování o nedůvěře vlády III

9:28
V Kramářově vile jednalo grémium ODS. Předseda poslanců Petr Tluchoř po jednání upřesnil, na kterém mostě se povedou jednání s nezařazenými poslanci a zároveň všechny novináře pozval na nový styl bungee-jumpingu s gumou dlouhou přesně n+1k metrů, kde n je výška mostu a k je tzv. Íčkova konstanta jistoty. Ta má v naší nadmořské výšce hodnotu tři metry a jednoho kladiva.

9:33
Šéf KSČM Vojtěch Filip na tiskové konferenci potvrdil, že by šel raději pomáhat s rýčem na brigádu do Katyně, než by zvedl ruku pro Topolánkovu vládu. Zároveň dodal, že kvůli dnešnímu hlasování odřekl účast na konferenci o sociálních výhodách stalinistického režimu pro rodiny bělogvardějců, které by se mohly časem uplatnit i u nás.

10:34
Předseda klubu ČSSD Bohuslav Sobotka před novináři odpřisáhnul, že všichni jeho poslanci Topolánka jednoznačně nepodpoří. Zároveň ukázal závazné prohlášení podepsané mozkomíšním mokem každého poslance. Při bližším zkoumání určil plynový chromatograf u podpisu Zdeňka Škromacha jako výchozí materiál plnotučnou hořčici s několika upatlanými molekulami blíže neurčené desítky.

11:30
Mirek Topolánek se setkal s poslankyněmi Zubovou a Jakubkovou a zhruba hodinu jim nabízel šestimístné částky za podporu vlády. Po hodině nulu přihodil, výsledek však tají. Podle poslankyň šlo pouze o neformální setkání před blížící se zahrádkářskou sezónou, čemuž by odpovídala i pomalu zelenající se tvář premiéra po skončení jednání.

11:54
Rebelové ODS Raninec a Schwippel vyskakují na novináře z temných koutů a střídavě hulákají „Podpořím – nepodpořím!“, čímž uměle zvyšují napětí ve Sněmovně.

11:59
Poslanec Tlustý vyletěl z jednání ODS tak rychle, že si ještě chvilku na chodbě myslel, že je stále uvnitř a mluvil v miliónech.

12:10
Po skončení jednání ODS premiér Topolánek předstíral vážnou srdeční poruchu a davem novinářů se prodral tak svižně, jako by si běžel pro defibrilátor. Naproti tomu poslanec Vodrážka hýřil zdravým optimismem a věřil v pokračování dosavadní vlády. Z jednání ODS si toho ale bohužel moc nepamatuje, protože usnul už pár vteřin po příchodu.

13:01
Raninec definitivně v posledním koutě vykřikuje, že vládu asi podpoří. Jiřího Paroubka toto prohlášení nechává klidným: „Tak podívejte se, já už dneska slyšel tolik názorů a tolik cifer, že je celkem možné, že dneska svrhneme Klause i s Obamou.“ Ohledně cifer má předseda ČSSD pravdu. Podle přizvaných finančních expertů překročily dnešní peněžní transakce ve Sněmovně i objem obchodů na pražské burze.

13:47
Bývalý poslanec Miloš Melčák oznámil, že vládu podpoří: „Potopit kabinet v takové chvíli, jako je dnešní slunečný den, to by bylo nezodpovědné. Navíc je pravděpodobné, že v nadcházející záplavě vypadávajících kostlivců ze skříní, by mohla nějaká ta kostra spadnout třeba i na moje jméno, samozřejmě neprávem, a to by bylo ode mě teprve nezodpovědné.

14:07
Ihned po zahájení schůze se o slovo přihlásil komunista Filip a navrhl minutou ticha uctít památku obětí z řad dozorců ruských gulagů, kteří se od politických vězňů nakazili tyfem. Sněmovna zděšením oněměla na minuty dvě.

14:11
Jiří Paroubek zahájil schůzi svým proslovem. Podle něj se vláda postavená na přeběhlících svíjí v předsmrtných křečích na podlaze europarlamentu a on, jako správný řezník, se na to nemůže dívat a rád by ji dorazil kyselinou sírovou. V jednom okamžiku ji dokonce nazval aerostudnou, čímž vyvolal vlnu údivu především sám u sebe.

14:37
Na Paroubkova slova reaguje premiér Mirek Topolánek. Nejprve veřejně poděkoval přeběhlíkům Melčákovi a Pohankovi, přičemž vyzdvihl jejich morální hodnoty. Oba poslanci se naopak během děkovačky zasouvali do svých křesel tak hluboko, že se za chvíli zmateně vrátili do sálu z místnosti o patro níž. Premiér mezitím obohatil český slovník o nové slovní spojení – paroubkizaci politiky. Přivolaný jazykolog bohužel zaslechl nový trhák už u dveří a ochranka ho pak neměla šanci dohonit a přivléci zpět. Za svůj projev si Topolánek na závěr vysloužil rychlý potlesk ve stoje, vesměs od poslanců odbíhajících na záchod.

14:57
David Rath jako lékař usoudil za vhodné informovat poslance o premiérově zdravotním stavu, který označil za blouznění, zřejmě vinou unikající rtuti z poškozené amalgamové plomby. I David Rath sklidil za své vystoupení potlesk, tentokrát na čelo.

15:36
Slovo si vzal bývalý předseda KSČM Grebeníček a obsáhle se rozhovořil o úpadku demokracie. „Před dvaceti lety byla ve společnosti demokracie na mnohem vyšší úrovni. Všichni si mohli demokraticky zajet k Balatonu, demokraticky si všichni postáli ve frontách na pomeranče z demokratické Kuby a celkově mělo slovo demokracie úplně jiný význam, takový srozumitelnější, náš. No a vězně jsme taky mlátili demokraticky, praštit si mohl každý.

16:21
Šéf poslanců ODS Tluchoř nenápadně mrknul na Zubovou a Jakubkovou, které odcupitaly za ním do kanceláře.

16:57
Obě poslankyně se vrazí zpět do sálu následovány Petrem Tluchořem s naraženým květináčem s palmou na hlavě. Novinářům nehodlal nic vysvětlovat: „Žádné dotazy. Maximálně zalít.

17:10
Za řečnickým pultíkem kuňká předseda Strany zelených Martin Bursík, ale přes hlučící poslance mu nejde rozumět. Miroslava Němcová, která schůzi řídí, se snaží kolegy uklidnit a tříská jedním zapnutým mikrofonem o druhý, což pochopil Martin Bursík jako konec svého projevu a přepouští své místo bývalé kolegyni Zubové s poznámkou, že doufá, že se poslanci uklidní a v tichosti si vyslechnou další příspěvek do vzpomínkového alba Slušné chování v politice.

17:24
Ani Olga Zubová není s to proslov přes hlučící poslance ukončit. Má to o to těžší, že ke křičícím politikům se přidal i Martin Bursík, který svou náruživostí strhává všechny ostatní. Zubová jasným zvoláním „Nikdy!“ opatrně naznačuje, že vládu zřejmě nepodpoří.

17:47
Její kamarádka z jeslí Věra Jakubková taktéž oznamuje svůj úmysl vládu nepodpořit.

17:51
Rebel ODS Jan Schwippel oznamuje, že kvůli Lisabonské smlouvě nedá Topolánkovi svůj hlas. Načež chvíli počkal, až ho Íčko označí své jednotce a na dálku pak ostrým hochům naznačil, že není ozbrojený. Velitel jednotky si oddechl a založil si do zásobníku střely dum-dum.

17:56
Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa se vyslovil pro změnu poslanců z 200 na 199, což by zabránilo volebnímu patu. Po jeho vystoupení přispěchal k pultíku Cyril Svoboda s omluvou: „Kolega Severa se samozřejmě přeřekl, počet poslanců bychom samozřejmě rádi zefektivnili a to z 200 na 307, což je nejbližší možné prvočíslo po číslovce 299, kterou měl pan Severa původně určitě na mysli.

18:10
Začíná hlasování, Miloš Melčák koalici podpořil s dovětkem, že tak učinil rád a zároveň poníženě přeje Mirkovi Topolánkovi dlouhá léta šťastného vládnutí.

18:27
Hlasování skončilo, pro vyslovení nedůvěry se vyslovili Tlustý, Schwippel, Zubová i Jakubková, což prakticky znamená, že vláda končí. Mirek Topolánek oznámil, že bude dál postupovat ústavní cestou a jeho strana se připraví na další průběh. Jako první odběhl cpát kostlivce do skříní Ivan Langer, následovaný dalšími ministry.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.