Hlasování o důvěře vládě 2

Vlček, Sněmova
Další pokus o hlasování nevyšel

9:09
Z jednání jsou omluveni poslanci Pohanka a Snítilý. Jejich těla policie ještě neobjevila.

9:17
K otráveným novinářům opět přiběhl Wolf s prohlášením, že anonymy jeho rozhodnutí nijak neovlivní a že jeho charakter je stejně pevný jako charakter Mela Gibsona ve Statečném srdci. Novináři se jen znuděně zeptali, zda si svůj charakter upevnil ještě před zpronevěrou jednoho miliónu pro svoje potřeby z dotace ministerstva vnitra, nebo mu nový charakter poskytla ODS, ke které z ČSSD utekl. „Obojí,“ odvětil Wolf a odběhl bojovat s Angličany.

9:20
Poslanci zjistili, že den předem zapomněli schválit či neschválit státní rozpočet na příští rok. Jednání je přerušeno na půl hodiny, během které právníci zjistí, co dál a kolik si za to budou účtovat.

9:54
Miloslav Vlček kárá poslance za pozdní příchod do Sněmovny: „Říman, zase poslední. To mě řekněte, na co jsme kupovali ty nové cedule za 15 miliónů. Němcová, vidím vás, neschovávejte se! Patnáct miliónů to stálo.“ Poslanec Říman se na cedule podíval jako brouk Pytlík na biolit a odplivl si na jednu z televizních kamer.

9:59
Poslanci si odhlasovali, že nejprve zkusí pořešit ten rozpočet a důvěru vládě proberou až potom. Řídící Sněmovny Vlček to musel spočítat na papír, protože, jak se ukázalo, cedule za 15 miliónů nejsou kompatibilní s tiskárnou za 25 miliónů. Nezpůsobilá ovšem není ve Sněmovně pouze technika, poslankyně za stranu zelených Jakubková se Zubovou se hlasování nečekaně zdržely. Jakubková měla za to, že se hlasuje o koupi nových skleniček z Ikei na řečnický pultík, zatímco Zubová vůbec nechápala, co má dělat a celé jednání jí připadá složité.

10:49
Do Sněmovny došla první chodící mrtvola – poslanec Pohanka. V roztrhané košili a s hlínou ve vlasech upřesnil, že k rozpočtu hlasovat může, pak se ale musí vrátit zpět do hrobu.

11:04
Poslanci hlasují o námitce Michala Haška, který protestoval proti návrhu Petra Tluchoře, aby se hlasovalo o rozpočtovém návrhu Pavla Suchánka dříve, než se bude hlasovat o námitce Bohuslava Sobotky. Zubová po přečtení předmětu hlasování omdlela, cedule za 15 miliónů začaly povážlivě blikat.

11:42
Rozpočet prošel do dalšího čtení a na řadě je opět taškařice dne – vyslovení nedůvěře vládě. Slovo si bere Jiří Paroubek a obviňuje ODS z globální ekonomické krize. Zároveň po dobrém naléhá na premiéra Topolánka, aby okamžitě rezignoval a na Martina Bursíka, aby zkusil zavolat do Guinessovy knihy rekordů, zda někde jinde na světě může podobná nanostrana ještě o něčem rozhodovat.

12:04
Slovo si bere premiér Topolánek a vypočítává důvody, proč by měla jeho vláda zůstat u moci. Jde vesměs o nadcházející předsednictví EU a s tím spojené protičeské tlaky, které by jiní nemuseli ustát. „Vezměte si třeba Mariánský příkop. Pokud si dobře pamatuji ze školy, tak je zhruba sto kilometrů pod vodou. Představte si tam ten tlak vody. A to není nic, proti tomu, jak nás drtí EU,“ udivil přítomné podmořské geology Topolánek.

12:11
K mikrofonu se dostal i David Rath. Omluvil se, že původně nechtěl k pultíku vůbec chodit, ale že ho Topolánka slova nadzvedla asi půl metru nad zem a tak doplachtil až sem. „Není slušné kopat do mrtvol. Ale když ony se ty mrtvoly ještě z posledních sil plazí k červenému tlačítku autodestrukce, tak pak nemám jinou možnost,“ vyrovnával rovnováhu půlmetru nad zemí Rath.

12:31
Komunista Dolejš přirovnává vládu ODS ke králíkům, kteří se v minulém století katastrofálně přemnožili v Austrálii. „Také si lidi původně mysleli, že jim králíci pomůžou. Také začali přicházet o veškerou úrodu, když se králíci chopili moci. A nešlo je vůbec odstranit. My tu možnost snad ještě máme,“ hřímal Dolejš, zatímco Bursík se na pozadí dusil rohlíkem se škvarkovou pomazánkou.

14:48
Po obědě vystupuje ministr vnitra Ivan Langer a pochvaluje si, kolik policie ušetřila na platech, když většinu policistů propustila. „Navíc se daří i náborová kampaň nových policejních sil. Za tento měsíc jsme za ni utratili až 50 miliónů.“ Potom zkroušeně dodal, že i přes tak výjimečně dařící se kampaň je výsledek nulový.

14:59
K pultíku opět doplachtil Rath, tentokrát už dva metry nad zemí a zauvažoval nad možností nabídnout Langerovo místo vyšinutému Brůnovi z 30 případů majora Zemana. „Protože já si nedokážu představit, co ještě horšího než Íčko by tam mohl vymyslet,“ křičel z výšky na mikrofon Rath.

15:45
Pro obveselení dal k dobru jednu historku i Zdeněk Škromach. Bylo to něco o saku, které si nedávno kupoval a o tom, co na jeho velikost říkala prodavačka, ale nakonec se nesmál nikdo, ani on sám.

16:32
David Rath přiletěl premiéra upozornit na křeč v prostředníku, čímž předsedu vlády pobavil tak, že začal vesele hýkat na celou Sněmovnu. „Pane premiére, nejste oslík, abyste hýkal. Jestli chcete, můj dobrý známý doktor Macek vám na to něco dá a pak vás můžou zavřít oba dva,“ dokončil myšlenku Rath.

17:20
Po tisíci připomínkách k poslednímu Rathově projevu dochází na samotné hlasování a nedůvěra vládě tak po pár minutách nebyla vyslovena. Poslanci se rozchází spokojeně domů a těší se na právě začínající víkend.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.