Greenpeace ukončili protest

Aktivisté Greenpeace, kteří den a půl protestovali na komíně elektrárny Prunéřov, konečně slezli na zem. Učinili tak dobrovolně a nikoliv po zásahu vládní jednotky snajperů, které na místo aktivně povolal ministr životního prostředí Martin Bursík. Ministr posílal ostřelovače proti aktivistům i dole na zemi, ostří hoši ovšem odmítali střílet z jednoho metru do zimou klepajících se ekologů. „Aspoň tři metry, Bursíku, aspoň tři metry,“ vymlouvali se ostřelovači na snajperskou etiku a odmítali poodejít. Bursík se aspoň snažil ty dva metry popošoupnout ztuhlé aktivisty, ale ti se nedali a navzájem si s jednotkou rychlého nasazení vyměňovali zkušenosti s vytýčením primárních cílů.

Aktivisté slezli především kvůli předpovědi počasí od jejich kolegy, který se věnuje balónovému létání. „Volal mi mobilem, že ráno vyrazil z Prahy do Temelína, že je právě nad velrybím stádem a neustále zrychluje, takže k večeru možná uvidí brazilské pralesy nebo tající ledovce. Zespoda,“ vysvětloval vedoucí akce Jan Rovenský. „Z toho jsme usoudili na rychlost větru něco kolem 1000 kilometrů v hodině. To by se nám asi na padajícím komíně v okolní apokalypse už špatně drželo, tak jsme raději slezli. Musím říct, že sestup byl v tom větru velmi namáhavý,“ líčil napínavou story dále Rovenský, ale Bursík mu skočil do řeči: „To jste měli zavolat, kluci, my bychom vás rádi sundali!“ Přitom neustále pomrkával na odstřelovače popíjejících čaj od hasičů a tlačil Rovenského nenápadně aspoň o metr dál.

Aktivisté na komíně protestovali především proti nadměrnému vypouštění emisí CO2 do ovzduší. Hned ale čelili kritice, protože elektrický generátor, který měli sebou, běží na benzín a emise vypouští také. „Ano, to máte pravdu. Zkoušeli jsme do něho zprvu lít vodu, což bylo ekologicky snesitelné, jeho výkon ovšem poté razantně klesl,“ bránil se Rovenský. Pak ovšem obrátil: „Musíte si ale přepočítat emise na obyvatele. Z pěti litrů benzínu, jsme spálili pouze litr. Zbytek se nám bohužel rozlil. Ovšem kdybychom seděli doma u patnácti televizí, či jeli do práce parníkem nebo tankem, vypustili bychom emisí mnohem více.“ To jim musel dát za pravdu i Bursík, který zároveň domlouval mobilem vládní žabí muže – zabijáky, protože celá skupinka se pomalu přesunovala k menší kaluži.

Víte, já teoreticky schvaluji, co tady ti v těch pláštěnkách předvádí. Tedy aspoň ty důvody: komíny – zrušit, CO2 – zrušit, Temelín – zrušit, brazilské pralesy – zrušit… To všechno chápu. Ale celým tím provedením vrhají špatné světlo na mě a tím pádem i na stranu. Vždyť se podívejte na naše preference. Tak nízko není ani obsah rtuti v našich ekologických teploměrech,“ obhajoval svůj postoj ministr Bursík. Nakonec se novinářům svěřil: „Teď už jsou jen dvě východiska. Buď si vezmu resort financí a Kalousek začne konečně chránit krkonošské ledovce, nebo tady ta kaluž.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.