Drábek: Mladé neděsí pracovat po smrti

Je pravda, že zvažujete najmout PR agenturu, která by veřejnosti vysvětlovala důchodovou a sociální reformu?
Ano, chystáme masivní komunikační kampaň a to zejména poté, co soustředíme vydávání dávek na jedno centrální místo, které zavřeme. Minimálně každý bezdomovec dostane do své schránky leták s novými pokyny. Bude to dělat externí agentura za nemalé peníze.

Vy už víte, jaká firma to bude?
Samozřejmě. Ale její jméno vám sdělím až poté, co bude vypsané transparentní výběrové řízení, až proběhnou všechny tyhle formality a podepíšeme s ní smlouvu, která nepůjde vypovědět.

Máte dva dospělé potomky, kterým je 20 a 18 let, co vám říkají na to, že půjdou do důchodu až v 70 letech?
Tak samozřejmě jsou nešťastní, nadávají mi, ale víte – to nikdy nebyli moji voliči. Celkem často jezdím na různé besedy po mateřských školkách a těší mě, když vidím, jak těmto mladým lidem nevadí, že budou tak dlouho pracovat. Nadšeně mě utvrzují v tom, že budou s maminkou a tatínkem dělat klidně i do sta let, do tisíce let a několik studujících ve školkách mě ujistilo, že jsou dokonce nesmrtelní. Já myslím, že rezervy tady jsou.

Do kolika let podle vás člověk vůbec může pracovat?
Kdybyste lidem, kteří dnes odcházejí do důchodu, řekli v roce 1955, že půjdou do důchodu v roce, kdy přistane poslední raketoplán a rozloučí se s ním prezident USA černé pleti, tak by se vám vysmáli. A stejně se tak dnes může někomu zdát nesmyslné, když mu tvrdíme, že bude pracovat i pět let po své smrti, třeba už jen jako generátor elektrické energie.

Trváte na tom, že budou schopni normálně pracovat i v 70 letech?
Nepochybně. Podívejte se například na kolegu ministra Schwarzenberga. Ten člověk má už přes 70 let a to je motor, ten jede, jede, pořád dopředu, srozumitelně a s nadšením, nic ho nezastaví. Tito lidé můžou řídit kamiony, tito lidé můžou rubat uhlí. To je bez debat.

Už dnes mají lidé, kteří po padesátce přijdou o práci, potíže sehnat jinou. Co budou dělat, když ji ztratí v 65?
Ano, to je problém i dneška, ale to nesouvisí a nesmí souviset se základním důchodovým systémem. To je jejich problém. My jim třeba můžeme v té době nabídnout kurzy rekvalifikace. Dokážu si představit, že řidiče tramvaje budeme moci přeškolit na řidiče antigravitačního vznášedla a horník z Mostecké uhelné půjde prostě posledních deset let rubat rigolit na Měsíc, kde je menší přitažlivost a práce nebude tak namáhavá. Naše reformy jsou promyšlené.

Odboráři proti těmto reformám protestovali celodenní stávkou. Neobáváte se, že přijde i stávka generální?
Ne, my se na to díváme na ČT24 a celkem nás to baví. Víte, ty reformy my prostě udělat musíme, nebo je udělá někdo jiný a to už by pak neodpovídaly našim představám, jak a kam se budou přelévat jednotlivé finanční balíky.

V četných připomínkách odborů a opoziční levice nevidíte nic racionálního?
Ale ano, máme čas na svačinu.

Proč vlastně vedle sebe mají existovat dva soukromé pilíře spoření na penzi? Není to zbytečné?
Ne, tento pilíř je dobrovolný a kdo nebude mít na to, aby si tam přispíval, tak si ho nezřídí. Samozřejmě pak bude mít minimální důchod. To je spravedlivé.

Nepřiznáváte tím, že vytváříte penzijní reformu jen pro lidi s vysoce nadprůměrnými příjmy?
Ne, v žádném případě to není jen pro lidi s vysoce nadprůměrnými příjmy, je to i pro lidi s dost nadprůměrnými příjmy. My musíme myslet na naše voliče.

Jak velké je podle vás riziko, že příští volby vyhraje levice a celé vám to zbourá?
To je jisté, s tím počítáme. Ale oni musí zase počítat s tím, že až my vyhrajeme ty další, tak zase zrušíme všechno to, co udělali oni. Jak říká náš ministr zdravotnictví – oko za oko, zub za zub, poplatek za recept.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.