Dobrovolná smrt?

V rukou Američanů se o víkendu ocitl první vysoký reprezentant svrženého afghánského hnutí Taliban – jeho bývalý ministr pro zahraniční kreslené seriály a ropu Vakkkíl Ahmad Mutavakkkkkkil, na jehož domácí klávesnici je kupodivu nejošoupanější písmeno “k”. Mutavakkkkkkil se v pátek dobrovolně vzdal, po menší přestřelce, afghánským úřadům, které exministra okamžitě předaly Američanům. Ti mu nejprve nafackovali a teprve pak ho převezli do USA k výslechu. Zde však nepomohla ani klasická stolní lampa s pětistovkou žárovkou namířenou do obličeje. Mutavakkkkkkil bude zřejmě těžký oříšek, ministr odmítá vypovídat bez svého právního zástupce, Usámy bin Ládina.

Mutavakkkkkkil je pravděpodobně muž, asi třicetiletý. Na něco takového, jako jsou rodné listy, si Taliban příliš nehrál. Mezi jeho koníčky patřilo rybaření a sbírání známek, především těch vojenských plechových. V deseti letech se účastnil afghánské soutěže Doremi, kde si ho s písničkou Dám dělovou ránu všiml mulla Muhammad Umar a začal s ním kamarádit. Vystudovali stejnou školu a přátelství jim vydrželo až do vlády.

Většina předáků Talibanu zmizela poté, co jejich hnutí bylo koncem loňského roku, po krátkém večírku na rozloučenou, rozpuštěno. Většina stop vede do Pákistánu, kde byl také dopaden další výtečník, exministr pro vodu v akváriu a kašny Mulláh Bulláh Siddikulláh, o jehož jméně dosud nikdo neví, zda je opravdové, nebo jen měli rodiče smysl pro humor. Mutavakkkkkkilovo odevzdání se do rukou spravedlnosti zvýšilo naději, že se některé špičky Talibanu vzdají sami: “Jasně, nejsou blbí, ale když jim zaručíme svobodu třeba přijdou. Pak jim samozřejmě řekneme, že šlo o srandu a dostanou křeslo,” popisuje taktiku Američanů jeden z vyjednávačů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.