Diplomové práce kosí ministry. Obětí bude přibývat

tatana mala
Ministryně Malá tvrdila, že diplomku neopsala, ale našla při úklidu zahrady

Miloš Zeman má na svědomí již mnoho vlád, přičemž se o většině z nich vyjadřoval jako o vládách sebevrahů. Nicméně u té poslední, které by tento titul seděl stoprocentně, svou příležitost trestuhodně promrhal. „Ono nejde o vládu České republiky, ale spíš o dozorčí radu, či představenstvo. A termín dozorčí rada sebevrahů má bohužel již zaregistrována firma OKD,“ vysvětloval další Zemanovu chybu jeho mluvčí Ovčáček.

Jako první tuto vládu opustila ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Ministryně Malá studovala práva na Panindickém světovém institutu na ostrovech Vanuatu. U místních domorodců promovala s červeným diplomem a její diplomovou práci tam dodnes uctívají jako posvátnou knihu. Problém je v tom, že podle odborníků je tato diplomka s názvem Chammurapiho zákoník plagiátem. „Bylo to celkem složité zjistit. Je to psané klínopisem v akkadském jazyce, ale nakonec jsme zjistili, že její práce se shoduje na sto procent s originálem,“ vysvětluje lovec diplomek Jan Mach. Dnes již bývalá ministryně si za touto diplomovou prací ovšem stojí. „Ta práce mě stála několik hodin u tiskárny a obhájila jsem ji za Ugh. To je v řeči kmene Vanuatu ekvivalent A,“ ubezpečuje Malá.

Tím ovšem její problémy nekončí. Svou další diplomovou práci obhajovala ministryně spravedlnosti i na zemědělské Mendelově univerzitě. „Svou diplomku jsem nazvala O původu druhů a ve svém oboru jde o přelomové dílo,“ tvrdí Malá. To potvrzuje i lovec diplomek Mach: „Nás zaujalo, že tato její diplomová práce obsahuje 800 stran a je vázána v telecí kůži. Obsahuje spoustu kreseb a je psána prvorepublikovou češtinou. To je opravdu neobvyklé. Ale asi nejvíc nás zaujala strana 17, kde je razítko Národní knihovny. Nakonec byli rádi, když jsme jim tam ukradený svazek vrátili.“ I přesto Malá na svých diplomkách trvá a ještě několik vteřin před svou rezignací tvrdila, že nic lepšího v životě nedokázala.

Jako další vládu opustil ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. Jeho diplomová práce čítala 84 stran, z čehož přibližně 84 stran bylo zkopírovaných. „Pan ministr opsal dokonce i titulní stranu, takže svoji práci odevzdal pod jménem Marie Doležalová. Děkanovi u zkoušek potom tvrdil, že jde o jeho umělecký pseudonym. Víc toho o své diplomce už ale nevěděl,“ přibližuje výsledky svého pátrání lovec Mach. Zajímavé je, že ministr Krčál se snažil s touto diplomovou prací prorazit i na další soukromé vysoké škole. Na dotaz, zda ani tam nebyla profesorům diplomka podezřelá, prohlásil, že absolutně ne. „Tam byli rádi, že jsem vůbec něco donesl,“ smál se Krčál, zatímco volal premiérovi a sděloval mu, že asi taky rezignuje.

Zatím poslední ministr, který má problém s diplomkou, je ministr obrany Metnar. „V tomto případě jsou prohřešky menší, dokonce máme podezření, že ministr z větší části svoji diplomovou práci aspoň četl. Bohužel v přehledu citací zapomněl uvést, že jde vlastně o populární sbírku citátů. Navíc se snažil ty citáty trošku obměnit, aby to měli lovci diplomek těžší,“ zhodnotil jeho práci Mach. Citáty v ministrově diplomce se opravdu hodně nápadně podobají notoricky známým citátům:

Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská řada v kantýně. U té první si tím však nejsem tak jist.
Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když není, má koukat, aby nebyl, co není, jak tomu v mnoha případech není.
Správně cítíme jen srdcem. Co je krásné, je nosem nedýchatelné.

Tito ministři samozřejmě nejsou ani první, ani poslední, kteří mají problém se svým vysokoškolským vzděláním. Bývalý ministr Chovanec studoval práva na světoznámé univerzitě v Plzni. Absolvoval je během tří měsíců a svoji bakalářskou práci opsal od spolužáka během velké přestávky. Nicméně titul Bc. se rozhodl neužívat, protože přesně neví, jak a kde se kolem jména píše. Další exministr Chládek zase odevzdal diplomovou práci na jedné straně formátu A4, o níž tvrdil, že je tak kvalitní, že vydá za celou knihu. A známý je také případ Marka Bendy, který svou plzeňskou kuriózní rigorózní práci natáhl na požadovanou délku fontem velikosti 72 a několika prázdnými stranami.

6 Komentáře

  1. nedokážu porovnat jestli je lepší tento článek anebo kuriozni rigorozni.. kvalita na nejvyšší úrovni – dávám známku ugh!!! :))

  2. tyhle články by se jednou měly s krátkým seznamovacím komentářem k dané situaci vydat v knižní podobě, podobně jako Zelený Raoul..

  3. Každý autorův článek na mne působí jako očistná lázeň vždy poté, co vyvážím odpadní jímku,kam vypouštějí naši nejvyšší státní činitelé denně hektolitry splašků. Stálo by ovšem za úvahu, zda bychom neměli tento zdroj znečištění rychle zlikvidovat – dříve, než se v těch sr…ách jednou utopíme.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.