Zahraniční politika Evropské unie se dostala do největší krize od slavné debaty v roce 2003, kdy se řešila největší povolená délka banánu. Ačkoliv dodnes není jasné, jaký poměr délky švédského banánu k tloušťce znojemské okurky je ještě přijatelný, na pořad dne se dostal problém snad ještě vážnější – co s Kosovem. To vyhlásilo v neděli samostatnost a politiky celého světa čeká rozhodnutí, zda nový stát uzná nebo ne. Některé státy, jako například Rusko, měly v této věci jasno už po II. světové válce. Oproti tomu Česká republika se spoléhala na jasné stanovisko EU, která však rozhodování českým politikům neusnadnila.
„Přežili jsme test jednoty, máme jasné, zcela přesné a konkrétní stanovisko,“ začal slibně předsedající ministr zahraničí EU. A zatímco český ministr Schwarzenberg už radostně vytáčel Topolánkův mobil, aby mu sdělil budoucí stanovisko České republiky, přišla studená sprcha s kousky ledu. „Dohodli jsme se, že se nedohodneme a každá země si svůj postoj zvolí sama,“ dokončil větu předsedající ministr. Mirek Topolánek na druhém konci linky omdlel, neboť představa samostatného rozhodování či dokonce vlastního názoru v mezinárodní politice ho vyděsil k smrti. I Karel Schwarzenberg zvolil polohu ležícího brouka po zásahu biolitu: „No podívejte se, rozhodně nebudeme natolik rozhodní, abychom uznali Kosovo mezi prvními. Takoví blázni nejsme. Počkáme, až co většina.“
Další kroky české vlády byly následující: Mirek Topolánek vydal závažné prohlášení, že zprávu vzal na vědomí, což podle jeho sekretáře v praxi znamená, že si ji vzal sebou ráno na záchod. Po telefonátu s Václavem Klausem konečně zjistil, o čem je řeč a po vzoru svého guru z Hradu začal být opatrný. Klaus totiž ještě nedávno prohlásil, že podobné separatistické tendence by mohly být ostatním příklad a on si nedovede představit, že by Češi přišli o Moravu či Blaník.
Česko nakonec vydalo prohlášení, ve kterém si klade podmínky pro podporu samostatného Kosova. První podmínka je nasnadě – novou republiku Kosovo musí podpořit většina států EU. Tento postoj ocenilo především Rusko. „Být v EU víc takových států jako Česko, tak dodnes zasedá v rozvalinách Drážďan,“ pochválil české politiky Putin. Druhá podmínka je také potěšující. „Kosovo uznáme, až nám tamní politici dokáží, že jsou zodpovědní, nezačnou se mezi sebou hádat a nebudou si vyhrožovat kulkami, podplácet a provozovat podobné praktiky rozvojových zemí,“ uvedl Schwarzenberg a Topolánek omdlel podruhé.
Napište komentář