Closecard

24. listopadu měl být hotový audit, který zjišťoval, zda vynaložených 888 miliónů za akci roku Opencard odpovídá skutečnému stavu. Rudolf Blažek, náměstek pražského primátora, na otázku, zda je audit hotov, začal simulovat jaderný útok poblíž Kokořína a lehnul si na zem nohama směrem k výbuchu. Jeho strnulosti využili někteří novináři a z kapsy mu vytáhli čerstvý audit, ještě teplý a z části ohořelý od dopoledne, kdy Blažek přemýšlel, jak s ním naložit. Audit se například pozastavoval nad tím, jak je možné, že firma, která měla do té doby roční obrat jen kolem 20 miliónů, získala zakázku za 3 miliardy. „No ale příští rok už bude mít obrat něco přes 3 miliardy, takže tento důvod padá,“ upřesňoval Blažek, zatímco si na končetiny a na hlavu nasazoval igelitové pytlíky i s gumičkami.

Není ani jasné, kdo má za projekt Opencard odpovědnost. Nejprve ji měl primátor Bém, který ještě před rokem hřímal: „Tato karta bude jednoduchým elektronickým instrumentem, přes který si budete moci večeři nejen objednat, ale i zaplatit a pomocí karty ji i sníst. Kdo to nechápe, je zpátečník a tmář. Když Václav Klaus tvrdil, že neexistují špinavé peníze, taky se mu všichni smáli. A teď? Teď už se nesmějí.“ Po předběžných výsledcích projektu se přestal smát i on a celou věc přehodil na svého stranického kolegu Šteinera. Ten nelenil a ještě týž den přesunul zodpovědnost na náměstka Blažka. Ten se ji snažil nenápadně přesunout na poblíž stojícího novináře z iDnesu, ale bylo pozdě. Tunel se zasypal.

Ale Bém se z projektu Opencard úplně nevyzul, naopak, dobrovolně se přihlásil jako předseda komise, která má prošetřit, kde se stala chyba. „Osobně vyslechnu všechny, kteří měli co do činění s financemi okolo Opencard. Začnu u sebe a myslím, že si položím pár nepříjemných otázek. Když bude nejhůř, budu sám sebe sledovat, odposlouchávat, případně nasadím taktiku hodného a zlého Béma,“ zasnil se Pavlík. Dokud kolem neprošel Langer a nevrátil ho zpět na zem: „Nebo prostě půjdeš bručet.“ A podobný směr uvažování se nelíbí samozřejmě ani opozici. „Bém předsedou vyšetřovací komise? Vedl soud v Norimberku Goebbels?“ nestačili se divit opoziční zastupitelé.

Co se zatím podařilo objasnit, je, kam zmizelo sedm miliónů korun určených na mediální marketing projektu Opencard. Jednou z položek bylo natočení i několika propagačních klipů, které měly učit cestující slušnému chování v prostředcích MHD. Vzhledem k tomu, že k nim psali scénář odborníci z ODS, vypadaly podle toho i jednotlivé díly, např. NEKRAĎTE (když se na vás dívají), NECESTUJTE NA ČERNO (když nemáte známého revizora) nebo KUPTE SI VLASTNÍ TRAMVAJ (i když nemáte peníze) A PRODEJTE JI ZA DESETINÁSOBNOU CENU. Vůbec největší úspěch měl krátký film KUPTE SI KUS CESTY, NA KTERÉ SE UVAŽUJE S POKLÁDKOU KOLEJÍ (pokud máte známého na pozemkovém úřadu, nebo pokud jste zrovna jeho ředitelem).

Co se dá se stávající situací dělat? Zřejmě nic. Velká část prostředků, která by mohla v budoucnu do Openard ještě poplynou, by se dala zachránit zrušením nevýhodné smlouvy s firmou Haguess, kde zatím dochází podle auditorů k „neefektivnímu a neřízenému vynakládání prostředků, které způsobuje nezřízené veselí u majitelů firmy“. Tato výpověď asi neprojde tak lehce, o čemž svědčí následující rozhovor mezi novináři a náměstkem Blažkem:
Ta smlouva je strašně nevýhodná.
To je pouze jeden úhel pohledu.
Tak je nevýhodná pro město.
Ano, o tom víme.
A budete ji rušit?
Ne, proč?
Protože je nevýhodná.
Opět se na to díváte pouze z jednoho úhlu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.