Čína chce na Měsíc

Čína má v plánu vyslat do roku 2020 svého prvního maonauta na Měsíc. „Asi tak na měsíc, bych to tipl,“ dodal v pravidelném pondělním hlášením pro CNN šéf národního vesmírného úřadu pro kosmonautiku a rýži –Luan En-ťie. Popsal také úkol, který by dotyčného na satelitu Země čekal: „Je potřeba tam zasadit nějakou rýži.“ Čína přitom až dosud popírala, že by se o dobytí Měsíce chtěla pokusit. Ještě před měsícem tvrdil čínský ministra zahraničí a rýže v místním rozhlase po drátě, že na něco takového ani pomyslel: „Zato rýže bude letos asi málo.“

Odtajnění čínského plánu bylo velmi oficiální. Šéf vesmírného úřadu si na tiskovou konferenci dokonce přinesl vlastní mikrofon z domu a oblékl se do nenovějšího typu kosmického skafandru. „Do roku 2020 navštívíme Měsíc,“ zbytek vládního prohlášení bohužel zanikl v prosbách o pomoc, aby ho hasiči z toho krámu dostali. „Nedá se v tom dýchat,“ objasnil malou závadu po čtvrthodinové resuscitaci. Poté dodal, že Čína pošle do roku 2007 sondu na oběžnou dráhu Měsíce a do roku 2010 by čínské neobydlené vesmírné plavidlo mohlo přistát přímo na Měsíci. „Nebo aspoň někde poblíž,“ upřesnil šéf úřadu.

Vesmírný program je pro čínskou vládu velmi prestižní záležitostí. První družici čínští inženýři vypustili v roce 1970 a o rok později ji znova nafoukli, aby se ujistili, že pouze guma a silná vůle k proniknutí atmosféry nestačí. Od října letošního roku má Čína dokonce vlastního maonauta, který celých 46 hodin v kuse sledoval všechny díly Star Treku v simulační kabině rakety. Čínská vláda oznámila, že do dvou let by se mohl uskutečnit druhý pilotovaný let, tentokrát s pilotním dílem k seriálu Next Generation. Do pěti let pak má v plánu natočit vlastní díl slavné filmové ságy s názvem Star Trek X: Pořád málo rýže.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.