Chobotnice IV

Bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek vydává v těchto dnech knihu, ve které se snaží popsat celou historii kauzy blobu na Letné. Útlý svazek s příznačným názvem ‚Chobotnice VI: Corrado Cattani vs. pražský magistrát‘ jmenuje všechny tři hlavní důvody, proč excentrické dílo architekta Kaplického mělo zůstat na papíře. Připomíná, že primátor Bém byl zprvu projektem nadšen a dokonce si s Petrem Fejkem domluvil návštěvu v jeho zoologické zahradě, aby mu ukázal, jak taková chobotnice vlastně vypadá. Nepomohlo žádné domlouvání a vyvracení jeho přesvědčení, že chobotnici přece musí mít každá pořádná ZOO. Když už chodili po areálu zahrady dvě hodiny, ukázal nakonec Fejk Bémovi pět tučňáků vedle sebe a oznámil mu, že tohle je chobotnice. „No, vypadá to spíš jako zasedání bankovní rady, ale mě se to líbí a přesně todleto na Letné postavíme.

Zásadní obrat přišel v momentě, když Bémovi přišla od Klause výmluvná smska „CHOBOTNICI JEN PRES MOU MRTVOLU.“ A zatímco Topolánek začal osobně kopat základy stavby, Bém pouze zezelenal. A přišly na řadu výmluvy. Jako první vyrukoval Pavel Bém s problémy kolem pozemků, na kterých by měl blob stát. Podle středověkých záznamů v zemské knize patřila země na Letné odedávna indiánům a není proto možné zastavovat jejich pohřebiště a bourat jim tam vigvamy. „Navíc jsme tam s Knižákem kopali a objevili jsme tam staré kosti, zřejmě z toho pohřebiště, a placku z pouti s Vinnetouem, což hovoří za vše. Kosti jsme odnesli do kafilerky, placku si vzal Knižák do svojí, teda Národní, galerie.

Dalším hřebíkem do rakve chobotnice bylo už zmíněné odmítnutí projektu prezidentem Klausem a všech vrcholných členů ODS, do jednoho renomovaných znalců současné architektury. Musel tedy obrátit i Bém. „Ano, tak je to velice zajímavé dílo, osobně bych ho rád na někde na zahrádce u souseda uvítal, ale bourat kvůli tomu Svatovítskou katedrálu a přemalovávat Pražský hrad nazeleno, to by asi nešlo,“ mlžil o okolnostech stavby stejně zelený primátor. Pak si sáhl na dno své fantazie: „Navíc tam chodí hodně lidí a my si nejsme jistí, jestli by je ta potvora nezačala požírat. Nedávno jsem se byl v ZOO na ně podívat a je to hodně nevypočitatelná černobílá potvora.“ Zároveň začal uvažovat o dalších lokalitách: „V úvahu připadá hodně atraktivních lokalit, například zatopené doly na Ostravsku, zatopené doly na Karvinsku a plno, plno dalších. Třeba zatopené doly na Mostecku.

Kvůli uklidnění situace a zlepšení image před veřejností, souhlasil Bém s vytvořením nezávislé komisi tvořenou právníky, architekty a kamarády Pavla Béma. I přes deklaraci, že až do rozhodnutí nebude tento tým komunikovat s novináři, se tak nedělo od začátku. Ještě tu samou vteřinu to sdělili Bémovi kamarádi všem sdělovacím prostředkům a během pár týdnů tak postupně rozklížili komisi zevnitř. Za dva měsíce se sama sesypala a na jejím popelu ještě primátor vytančil odvolání k antimonopolnímu úřadu, čímž stavbu prakticky ukončil. Kamarádi jsou všude.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.