Úderem půlnoci Česká republika vstoupila do schengenského prostoru. Slavnostní okamžik na všech hranicích provázelo především hlasité funění místních politiků snažících se ze všech sil přeříznout pilkou na dřevo solidní železnou závoru. O něco jednodušší to měl ministr vnitra Langer se svým slovenským protějškem Robertem Kaliňákem ve Starém Hrozenkově, kde jim připravili závoru dřevěnou. Bohužel Langerovy zkušenosti s manuální prací končí u seriálu Pat a Mat a tak se závora řezala nejprve heverem, poté výstražným trojúhelníkem a ke konci se ministr snažil použít na závoru dokonce reflexní vestu. Vše napravil až kolega Kaliňák, který správně odhadl, jak taková pila vypadá a kde se zhruba drží.
Na tuto taškařici se přijely podívat stovky lidí a nemohly si vůbec stěžovat. Studené pivo, studené párky a k tomu dva zpocení komici ve vysokých funkcích u pevné závory, to přítomné davy doslova nadchlo. Politiky už méně. „Jsem rád, že tento okamžik nastal. Dnes jsme definitivně aspoň trochu nařízli tady tu závoru a od teď můžeme stejně rozhodně rušit i další překážky v našich vzájemných vztazích, echm, echm,“ mumlal Langer připravený proslov a posunky se snažil odstřelovačům ukrytých na střechách okolních budov, aby mu s tím dřevem trošku pomohli a jemně ho střelou dum-dum nastřelili.
V podobném duchu pokračovaly oslavy i v Mikulově na státní hranici s Rakouskem. Zatímco Češi jásali a tančili u táboráku ze svých pasů, Rakušané jen skepticky postávali okolo a sem tam si někdo raději zamkl kolo či navrtal mříže do oken. Zjevně z otevření hranic neměli radost a všichni připomínali květnový případ nejslavnějšího traktoru ve střední Evropě, který tehdy zmizel jednomu rakouskému sedlákovi z garáže a rezervu z něj pak našel až na českém území. Rakouská policie se tímto případem nechtěla z politických důvodů zabývat a tak jedinou pomoc mohl očekávat od českých policistů. Ivan Langer tehdy slíbil, že i přes značnou vytíženost policie udělá co může a pokusí se odebrat DNA co možná nejvíce lidem.
Prvním českým územím, které je již oficiálně v Schengenu, se stalo okolí Bělé nad Radbuzou. Už dopoledne se tam osm starostů snažilo jedenácti pilami přeřezat ocelovou závoru. Vrtulník první pomoci postupně odvážel ty nejtěžší zraněné, kteří použili hrubou sílu na špatný konec pily a posléze došlo i na lehčí zranění jako přepracování či akutní dýchací problémy. Akce se tedy nakonec vydařila, pouze z vpovzdálí pozorující obyvatelé sousední států jen nevěřícně sledovali, co jim to zase Evropa posílá.
Napište komentář