Bursík souhlasil s přehradou

Málokdo se v poslední době mýlil s politiky tak, jako obyvatelé obce Nové Heřminovy. Ještě začátkem dubna, kdy se mělo na vládě rozhodovat, zda tuto obec zatopí nová přehrada, nebo ji rozdělí jako naturálie mezi lékaře, bylo z každé Heřminovské hospody slyšet: „Kdepak náš Bursík, ten nás nedá. Ten se za nás bude bít. Skvělý chlapík, ten Bursík.“ Bohužel, Bursíkova plamenná obhajovací řeč na vládě se omezila pouze na pokrčení rameny a konstatování: „Pokud jde o mě, tak zatopit. A zbytek postřílet.“ Až později, když si ministr Bursík uvědomil, že megalomanská vodní díla podporují pouze žlutí zelení kolegové v Číně, zavolal starostovi Heřminov a ospravedlňoval své chování. Což starosta potvrdil: „Myslím, že se chtěl původně omluvit, ale nakonec mi akorát slíbil, že zařídí, aby můj barák strhli první. Taky ho mám rád.

Co ovšem zatím stále platí, je Bursíkův slib, že se do obce přijede osobně podívat. „Ano, mám to v plánu hned poté, co na Nových Mlýnech absolvuji potápěčský kurz.“ Po upozornění novinářů, že Nové Heřminovy pod vodou ještě nejsou, se ministr životního prostředí skutečně naštval: „Gandalf mi osobně slíbil, že ty lidi nebude dlouho trápit a tu vodu jim tam pošle co nejdřív. No rozhodně dřív, než jim dojde oficiální oznámení.“ Strana zelených přitom operuje vážným argumentem, když předpokládá, že nově postavená přehrada zabrání častým povodním u pětisetletých povodní. „Poslední velká voda tu byla v roce 1997. To je jedenáct let. Já myslím, že je za pět minut půlnoc!“ obhajoval svůj postoj ministr Bursík svému řidičovi, který jej ten večer vyzvedával v oblíbené restauraci Tři soutěsky.

Nová přehrada rozděluje samotnou Stranu zelených. Poslankyně této strany Věra Jakubková postavila svou předvolební kampaň právě na slibu, že žádná vesnice se zaplavovat nebude, aspoň dokud v ní budou lidi. „Psala jsem předsedovi Bursíkovi mail, ve kterém jsem ho slušně zeptala, jestli se nezbláznil. Odpověděl mi něco v tom smyslu, jako – moje kaťuško, my té Jakubce zatopíme. Takže zatápět se opravdu bude,“ stěžovala si Věra Jakubková, která se pak ještě snažila ministry své strany přesvědčit, aby se aspoň zdrželi hlasování. Ani to se jí nepodařilo: „Liška je z přehrady nadšený a Džamila Stehlíková si ještě plete přehradu se zahradou a Bursík si mě nadobro nastavil do spamového koše.

Starosta obce Nové Heřminovy Radovan Jílek zatím pomalu rezignuje: „V patnáctém století nás vyplenili husité, v sedmnáctém se tu prohnala třicetiletá válka, v osmnáctém přišli Prusové a v devatenáctém dokonce Napoleonovo vojsko. Během II. světové války se tu zastavil i Adolf Hitler a komunisti nám po válce znárodnili a zkolektivizovali, co se dalo. Proti ODS jsou to břídilové.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.