Bezprizorní ODS

ODS nemá před svým historickým vánočním večírkem kandidáta, který by v čele strany nahradil Václava Klause. Evžen Tošenovský, dosud jediný vážný kandidát, co nebyl na LSD, v pátek nečekaně oznámil, že šéfem strany být nechce. Z prohlášení, které Tošenovský odrecitoval na ranní mimořádné tiskové konferenci ještě v pyžamu, vyplývá, že úspěšný regionální politik narazil na tvrdý odpor poslaneckého klubu ODS, jejich manželek a zejména Václava Klause samotného. Ten měl o něm dokonce prohlásit, že než o komunálního politika, jde tady spíš o komunální odpad.

Nechci dělat machry, ale je celkem jasné, že bych byl na prosincovém večůrku zvolen. A to tak, že s drtivou převahou. Jsou tady ale určití bývalí předsedové, já je nechci jmenovat, co by mě raději viděli někde zpět v kanále,” prohlásil Tošenovský během čištění zubů. Problém však podle hejtmana není jen v postoji Václava Klause, ale celé špičky ODS. “Velká většina rozhodujících představitelů strany si nedokáže představit další život bez svého Předsedy. Nechci mít na svědomí desítky sebevražd, to opravdu nejde, jakkoliv je to od nich dětinské,” rýpal do poslanců i v rámci snídaně.

Václava Klause Tošenovského rezignace nepřekvapila: “Viselo to ve vzduchu už několik posledních měsíců. Vždyť se na něj podívejte, vypadá hrůzostrašně. Měří sice dva metry, ale zbabělství mu přímo čiší z očí. Prý je, podle něj, ODS autokratickou stranou. Stydím se za jeho osobu v mé straně. Rozhodně ale není pravda, že jsem mu do očí řekl, že ho nechci na postu předsedy. To je katastrofální lež jako věž. Když jsem to říkal, sledoval vázu na jeho stolku.” O překvapení ale mluví ostatní členové ODS. Langer se to měl údajně doslechnout zrovna když zapaloval plynovou troubu a tak tak, že nevyhodil do povětří celý činžák. Nehledě na to, že žije v pěkné malé vilce.

Měsíc před posezením je situace v ODS nejasná: o uvolněné místo předsedy se totiž nikdo nehlásí. Svou kandidaturu zvažuje pravděpodobný příští pražský primátor Pavel Bém, ale zatím má panický strach říkat cokoliv veřejně na kameru. Jan Zahradil také ještě neřekl poslední slovo, ale poslední týden se před novináři ukrývá na Šumavě, někde v oblasti Boubínského pralesa. Svůj těžký nezájem dal naopak najevo nerespektovaný místopředseda strany Petr Nečas. “Nejsem blázen, mám ženu a děti,” vzkázal po domovnici. Zatím je tedy jasné pouze to, že vánoční večírek ODS bude tou největší taškařicí, kterou budou české televize schopny odvysílat.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.