30 případů prezidenta Zemana: Zrada jménem Novičok

Novičok

3. května 2018
Prezident Zeman v čínské lidové televizi Barrandov potvrzuje informaci Rusů, že se v Česku vyráběl nervově paralytický jed novičok. Jeho prohlášení je zmatené, plné faktických chyb a značně nesouvislé, což by odpovídalo tomu, že Zeman byl novičoku skutečně blízko.
Loni v listopadu ve Vojenském výzkumném ústavu byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230. Jedu bylo vyrobeno poměrně malé množství a tato cisterna byla poté airbusem A380 dopravena do Londýna. Velká Británie tvrdí, že ruský agent Skripal byl otráven látkou A234, ale já jsem se po zkušenostech z roku 1938 rozhodl věřit ruské zpravodajské službě.

Toto prohlášení vyvolalo vlnu reakcí. Jako první se ozval bývalý ošetřující lékař pana prezidenta, který se dnes skrývá na neznámém místě, a připomněl, že Zeman již dlouho trpí diagnózou s označením A230 – brucelóza (dříve též vlnitá horečka, či infekční zmetání skotu), což by jeho projev mohlo vysvětlovat.

A další reakce následovaly:
Karla Šlechtová, ministryně obrany: „Nemohu veřejné sdělení pana prezidenta komentovat, protože disponuji pouze informacemi, které mi moji poradci uznají za vhodné sdělit. Ale můj Rambohafík vám vzkazuje, že tu něco smrdí a jeho sáček na exkrementy to není.
Petr Gazdík, STAN: „Miloše Zemana můžeme klidně považovat za aktivního agenta Kremlu. Všimněte si, v každém městě, kam se svým cirkusem zavítá, se fotí před vojensky strategickými objekty.
Andrej Babiš, premiér v demisi: „Jako bývalý agent mohu potvrdit – jednou agent, navždy agent. Můžete mě, prosím, vyfotit tady před tím nádražím?
Tomio Okamura, SPD: „Pan prezident měl pravdu. I naše hnutí Svoboda a přímá demokracie intenzivně vyrábí novičok a testuje ho na svých členech. Připravujeme se tak na další vlnu imigrantů a válku s Bruselem. Co si o tom myslíte? Napište mi to do komentářů. Pokud nemáte ban.

4. května 2018
Zemanova prohlášení využívá ruská strana. Jako první se ke twitteru dostal senátor Puškov: „Tak a je to! Novičok, kterým byl otráven zaprodanec západu Skripal byl vyroben v Česku. Za tuto informaci děkujeme prezidentovi Zemanovi, který se nebojí postavit proti vlastnímu národu. Urá!
Ruský Ovčáček Dmitrij Peskov už z Kremlu přímo zaútočil na Velkou Británii: „Anglie vždy poškozovala Rusko tím, že o něm mluvila pravdu. Toto je další důkaz. Zároveň děkujeme našemu spojenci v České republice.
A přidalo se i ruské ministerstvo zahraničí: „Žvásty Theresy Mayové o tom, že novičok vyrábíme jenom my v Rusku, jasně vyvrátil český prezident. Ten nám také důvěrně sdělil, že Skripala odstranila česká rozvědka kvůli tomu, že poškozoval dobré české jméno Skřípal.

České ministerstvo zahraničí, ústy svého mluvčího, se mezitím snažilo vnést pořádek do názvosloví jedů, které prezident Zeman svým projevem značně zamotal: „Pan prezident mluvil o látce A230. Zmínil také látku A234 a letadlo A380. Zajímavější jsou ovšem látky A231, A232 a A233, které dosud nebyly použity v žádném projevu. Látky A230 až A234 se vyrábí v mikroskopickém množství pod označením B320 a po testování jsou neutralizovány na vzorky C950 a X240. Dále se pak rozpadají na další molekuly, které jsou uvedeny v příloze formátu A4. Celkové označení pro tyto látky se vžilo slovo novičok. Zajímavé na tom je, že jsem tuto zprávu napsal na svém Lenovu A536.

7. května 2018
Premiér v demisi Andrej Babiš se po jednání s BIS nakonec vymezil proti prezidentovu tvrzení: „Ahoj lidi, kluci z rozvědky mě přesvědčili, že novičok se u nás nevyráběl. Pan prezident to zase trošku zmastil. Problém je ve slovech výroba a testování. Vyrábět můžete koblihy. Testovat můžete éčka, které do nich sypeme.

10. května 2018
Sněmovní komise pro kontrolu vojenského zpravodajství vyzvala prezidenta, aby se příště, když neporozumí psanému slovu, poradil s vládou. „Fungovalo to tak u Honzíkovy cesty, nevím, proč bychom tuto praxi měli měnit,“ vysvětlil předseda komise Vít Rakušan. „Já rozumím tomu, že když tápu v tom, jestli Honzíkovi tu kuličku ukradl Viktor nebo Ferda, tak se zeptám ministra vnitra. Ale nerozumím tomu, proč s tajnou zprávou plnou chemických vzorců lezu na Barrandov a tam z ní udělám něco, co vypadá, jako by to vyrobili Pat a Mat s vrtačkou a lepidlem na tapety.

Prezident Zeman ještě ten den reagoval z Polska, kde byl vysvětlovat výhody ruské okupace. „Citoval jsem pana – tuším, že se jmenuje Šafář – Viktor, nebo Ferda – což je ředitel družstevního kravína, který – tuším, že v únoru, nebo v červenci – středa to byla – publikoval zprávu o výrobě – tuším, že novičoku. Tato zpráva byla – tuším publikována veřejně – tuším, že v tajném oběžníku.“ Jestli byl v té době prezident ve vertikální poloze, vojenská rozvědka netuší.

17. května 2018
Senátoři za STAN a KDU-ČSL chtějí Zemana žalovat za velezradu. Svým prohlášením prý ohrozil bezpečnost České republiky. Chtějí diskutovat s ústavními právníky a především chtějí Zemanem avizovaný novičok vidět na vlastní oči. Prezident Zeman potvrdil, že to není žádný problém, že jim novičok do uzavřené místnosti rád pošle a že se na jejich reakci těší.

3 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.