Živé štíty jedou domů

Tomáš Bečica pověsil na stovku hřebík svoji opravnu dřeváků v Humpolci a v únoru se vydal do Bagdádu. Spolu s další stovkou občanů České republiky chce jako lidský štít chránit vysoké irácké důstojníky před americkými bombami. V Iráku se však setkal s něčím, s čím ani ostatní živé terče nepočítaly – Iráčané chtějí sami rozhodnout, kam české civilisty pošlou. Tamní bezpečnostní složky by si na nich také rády předem vyzkoušely účinnost a proto některé z nich hodlají bombardovat ještě před začátkem amerického útoku. „No uvidíme. Jestli se to osvědčí a jejich těla zachrání pár zbrojních skladů, můžeme na tyto akce nasazovat i vlastní civilisty. Není to zas tak blbý nápad,“ nechal se slyšet Rašmín Kašlín – irácký ministr zdravotnictví.

Tomáš a dalších pět set českých odpůrců války seděli v únoru v autobusu městské hromadné dopravy, v němž se vydali z Humpolce do Iráku. Bohužel na konečné si museli vystoupit a dál cestovat po vlastní ose. Ani to je neodradilo, jejich záměrem totiž bylo ukázat, že to budou právě obyčejné lidské bytosti, jako například důstojníci irácké armády, kteří budou v případném konfliktu zabiti. „To nechceme připustit. Budeme stát bok po boku jako živé štíty před touto armádou a v případě potřeby a v zájmu všeobecné spravedlnosti můžeme vzít i zbraně do rukou a postřílet pár našich vojáků,“ spravedlivě se rozčiluje Tomáš, když ho velitel 3. irácké tankové roty poslal chránit jeho psa.

Sedmnáct aktivistů však z Bagdádu v minulých dnech odjelo. Místní úředníci jim vzali náladu, když jim sdělili, že jim nevěří a jejich ochranu si musí nejdříve vyzkoušet na svých vlastních zbraních. Ochraňovat vysoké politiky totiž musí opravdu zkušené živé štíty a ne ty, co „se rozsypou při prvním zásahu protipěchotní miny“. „Chtěli jsme tedy chránit aspoň školy, nemocnice či zaopatřovací ústavy. Bylo nám však řečeno, že nic takového tady nemají. A skutečně, když jsme některým lidem popsali, co je to domov důchodců a ptali se, kde ho najdeme, poslali nás na hřbitov a popřáli upřímnou soustrast,“ kroutil hlavou Tomáš při leštění důstojníkových bot.

Zbylé živé terče se soustředily v hotelu Saraja a ve volném čase po sobě pro formu stříkají vodními pistolkami. Místní obyvatelé se na ně chodí dívat jako na hezkou atrakci a snaží se jim skrz okno podstrčit nějaký ten rohlík. Sami sice mají díky Husajnově politice málo až nic, ale za tu srandu se jim to vyplatí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.