Domácí
Vložil Petr Tomšů 25. 1. 2002

Lubomír Soudek, bývalý šéf plzeňské Škodovky, stanul tento týden před soudem. Čelí obvinění, že jako generální ředitel okradl společnost o 200 miliónů korun. Podnikatel sice ve svém úvodním patnáctihodinovém projevu přiznal, že Škodovku řídil, ovšem pouze Škodu 105, a ta paní, že už tam prý ležela. Následovalo další pětihodinové martýrium domlouvání, během kterého se zúčastnění shodli, kvůli čemu tady kdo vlastně sedí. Pak si vzal slovo opět Soudek a pronesl další řeč. Podstatně kratší – osmihodinovou. Svou obhajobu založil na faktu, že není ekonom, ale strojař a tudíž managementu rozumí asi jako kojenec kardiostimulátoru. Na otázku, proč tedy rozhodoval o podezřelých investicích, odpověděl něco v tom smyslu, že mu dali pouze ruce na klávesnici a de facto za něj rozhodovali jiní. Na jména si už nepamatuje, ale na fotografii by je možná poznal.

V jednom měl Soudek pravdu – ekonomické vzdělání ho opravdu nepostihlo. Ostravský rodák měl od malička blízko k těžkému průmyslu, už spolužáci o něm s oblibou tvrdívali, že má místo mozku traverzu. Začínal jako havíř na šachtě, kde měl na starosti styk s permoníky. Pokračoval jako dělník v ocelárnách (brousil kružítka) a přes referenta úklidového úseku se pomalu dostal až do řízení podniku. Do KSČ vstoupil až po dlouhých průtazích, ostatní soudruzi mu vyhrožovali stávkou, pokud rozšíří jejich řady. Nedalo se ale nic dělat, jako šéfa libereckého Elitexu ho vzít museli. Když se komunistický režim v roce 1989 zhroutil (a někteří členové mu s úlevou odevzdali své knížky) stal se Soudek generálním ředitelem plzeňské Škodovky.

Někdo se narodí jako plavec, někdo jako atlet a já jsem se prostě narodil jako skvělý ředitel úžasného podniku,” svěřil se v roce 1997 novinám podnikatel, který si mimo jiné zakládal také na své ohromné skromnosti. A právě tento rok se mu stal osudným. Už dva roky předtím bylo jasné, že podnik končí krachem, nicméně Klausova politická objednávka byla jasná: co nejméně nezaměstnaných, pokud možno žádní mrtví! A tak banky Soudkovi vesele půjčovaly dál. Po Klausově pádu nastal i neudržitelný pád Škodovky. Jeho odchod z firmy znamenal i odkrytí mnoha sporných půjček, které dosahují závratné výše až 200 miliónů. Nebo dvanácti let nepodmíněně.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks

Tags: , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr 4.33 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,666 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]