Vojtěch Filip: Únor 1948 bylo naše Nagano

vojtěch filip kytara
Večírky KSČM bývají pověstné

Co se děje ve Sněmovně? Kdo s kým kamarádí? Proč se svolávají schůze, které ani nezačnou? Proč některé schůze vůbec nekončí? Jak to vidí dnešní moderní stalinista? A co na to Lenin? Na to jsme se zeptali předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

Podpoří KSČM vládu Andreje Babiše?
Hlavní slovo bude mít ÚV KSČM. Ale počkáme také, jak se vyjádří zástupci SSM a Národní fronty. Důležité jsou Uliční výbory, podporu Lidových milicí už máme. A nebudu zapírat, čekáme také důležitý telefonát z Moskvy.

Co si tom všichni myslí?
Začínají nám chodit dopisy našich voličů, kteří požadují trest smrti pro Andreje Babiše. Máme už patnáct tisíc podpisů a postoupíme je samozřejmě petičnímu výboru. Věc ale není tak jednoduchá, Babiš je vlastně náš člověk.

Jde tedy o situaci kolem Zdeňka Ondráčka?
Ondráček byl taková vějička, kam až nás ANO pustí. Už to vypadalo, na další Vítězný únor a místo toho kulka do zátylku. ANO nás nepustilo ani vyčurat.

Co si myslíte, že zatím obratem je?
Demonstrace, co jiného. Demonstrace je dobrý sluha, ale zlý pán. Lidí tam bylo jak v transportu na Sibiř, ale nevšiml jsem si ani jednoho obrněného vozu a neslyšel jsem štěkot jediného vlčáka. Místo, aby to tam trochu zmydlili, tak ty máničky ještě poslouchají. Ondráček se mi svěřil, že už ho svrbí prsty.

Myslíte si, že lidé nemají právo svobodně demonstrovat?
Mají. Ale pod dohledem.

Nebylo by jednodušší nahradit v komisi Ondráčka jiným kandidátem?
Nás je patnáct poslanců, většinou nic neumíme. On je policajt. To nevylučuje, že nic neumí, ale je to aspoň papírově nějaká funkce. Nikoho jiného zkrátka nemáme.

Pravicové strany nazval demokratickou žumpou. S tím souhlasíte?
Ne. Žumpa je aspoň užitečná.

Podle vás byl brutální zásah v listopadu 1989 v pořádku?
Víte, co je to brutalita? Asi ne. My to víme moc dobře. To nebyl zásah, to byla Kouzelná školka.

Ve středu jste zablokovali schůzi o odvolání Tomia Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. Přitom jste tvrdili, že tuto schůzi umožníte.
Od našich voličů nám chodí tisíce dopisů, které požadují trest smrti pro Okamuru. Ale musíte rozlišovat mezi tím, co tvrdíme a tím, co skutečně děláme. To už jste se mohli naučit. Když budeme dnes trestat Okamuru za jeho výroky, může se stát, že zítra budeme na řadě my. Jak říkal nebožtík Lenin, dej mu pánbůh věčného odpočinku, v demokracii si extremisté musí pomáhat. Zlikvidovat je můžeme později.

A co zablokování schůze o personálních čistkách vlády v demisi?
Jaké čistky? Střílí ty náměstky v noci ve sklepě? Odváží ty ředitele do pracovních táborů? O tom se nemá vůbec cenu bavit.

Nicméně výsledky hlasování utvrzují voliče v tom, že ve Sněmovně existuje koalice SPD – KSČM – ANO.
Nesmysl. Výsledky hlasování utvrzují voliče maximálně v tom, že poslanci mají rozumu asi jako mateřská školka v hračkářství. Žádná koalice neexistuje, na to dáváme velký pozor. Dneska s nimi hlasujeme a zítra je pověsíme. To je komunismus.

Co tedy říkáte na politiku současných pravicových stran v opozici?
Od našich voličů nám chodí tisíce dopisů požadující trest smrti pro pravicové poslance. A já se našim voličům nedivím, sám podobné dopisy taky píšu. Pravice je teď v opozici a měla by kolem Babiše chodit po špičkách. Ve vyspělých komunistických zemích by po takovémto výsledku voleb skončily ve vězení. Naše demokracie ještě není na takovém stupni vývoje a oni toho zneužívají. Chodí dál do Sněmovny, berou si tam slovo, dokonce navrhují mimořádné poslanecké schůze. To musí skončit.

Ani vaše strana nedopadla ve volbách nejlépe. Pouze necelých osm procent. Kde je chyba?
Nezapomínejte, že naši voliči nejsou žádní myslitelé. Často nám píšou dopisy, to jim jde, ale jak jim někdo slíbí víc než my, začínají tápat. My se jim nesmíme vzdálit.

Ale když podpoříte vládu Andreje Babiše, podpoříte jednoho z největších polistopadových kapitalistů. Jak se to bude líbit vašim voličům.
Toho se bojím. Nejspíše nám pošlou další tisíce dopisů.

Často říkáte, že KSČM se odstřihla od své minulosti, ale nedávno jste slavili vítězství Vítězného února.
Na náměstí bylo v roce 1948 tři sta tisíc lidí. Proč si to nepřipomenout? Vy si zase připomínáte Nagano.

Po Únoru ale přišla tuhá totalita.
To nepopíráme. Pár chyb se stalo, ale aspoň jsme se poučili. Například z těch veřejných procesů se zrádci strany.

A jaké poučení z toho pro vás vyplynulo?
Tak třeba, že ty procesy nemusely být veřejné. Takovou chybu příště neuděláme.

2 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.