Formule 1
Vložil Petr Tomšů 21. 7. 2003

Kvalifikace na Velkou cenu Británie proběhla bez větších potíží. Jednoho z nejlepšího umístění dosáhl Rubens Barrichello ze stáje Ferrari, kterému chtěl udělat radost jeho stájový kolega Michael Schumacher. Zastavil proto na pár minut u jednoho ze stánků na levnou krásu a přenechal tak Rubensovi vítězství. Sám se nakonec spokojil s vágním pátým místem na startu. Překvapil tak akorát Jenson Button, jehož monopost BAR zaznamenal vážnou technickou poruchu, díky níž se rozjel o hodně větší rychlostí, než na jakou byl zvyklý, a z kvalifikace proto raději ze strachu odstoupil. Do závodu mu technici monopost již opět zpomalili. Za zmínku stojí ještě nová výzdoba vozů jaguar. Společně totiž s Arnoldem Schwarzenegerem propagují třetí řadu oblíbené rakouské kriminálky Derrick. Na monopostu tak místo obrysu velké kočkovité šelmy svítily do dálky tlusté, neuvěřitelně velké brýle.

Start se povedl nejlépe Michaelu Schumacherovi, který se nenechal nikým předjet a uhájil si tak své páté místo. A už to vypadalo, že se závod skvěle rozjíždí, když na trať vyrazil poprvé safety kukavůz. Podél cesty se totiž objevily nečistoty, které, jak se později ukázalo, vyhazoval ze svého monopostu David Coulthard. Šlo o jeho špinavé košile, ponožky, spodní prádlo a nezálohované prázdné lahve od rumu. Nikdo nepochopil, proč se k úklidu ve svém voze odhodlal právě při Velké ceně Británie.

Největší senzace ovšem přišla v jedenáctém kole závodu. Na trať vběhl jeden z přihlížejících diváků a začal se vehementně dožadovat okamžitého zákazu lovu velryb. Okolo projíždějícím jezdcům dával letáky za stěrače a snažil se s nimi o tomto problému vést dialog. Jako první mu zastavil Nick Heidfeld a vážně s jeho názory začal souhlasit. Společně nadávali na nemožné poměry japonských velrybářských lodí a navzájem se ujišťovali, že by nikdy nesnědli ani kousek velryby. Nato vedle nich zastavil Michael Schumacher a divil se, co mají proti velrybímu masu. On sám ho teda konzumuje dost často a dokonce přítomným nabídl svou svačinu – dva chleby se studeným velrybím bůčkem.

To už se kolem nich začaly dělat hloučky a závodníci se přidávali tu na jednu či na druhou stranu. Do debaty se vmísili i jeden traťový komisař s poznámkou, že už by to snad stačilo a pokud se okamžitě nerozjedou, on sám zastřelí osobně několik velryb. To všichni uznali, že to po něm nemůžou chtít a zajeli si všichni do boxů na něco malého k snědku. Při debatě o jídle většinou vyhládne. Schumacher pozval dotyčného ekoaktivistu do jejich závodního bufetu, ale ten kupodivu odmítl.

K celému incidentu se vyjádřila i FIA. Bylo to něco v tom smyslu, že k podobným akcím jednotlivců by se mělo efektivně předcházet a upozornila na podobný debakl v Indianopolis v roce 1997, kdy se na trať dostavila skupinka Jihočeských matek a protestovala několika mávátky proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín kdesi v Česku. Tehdy vedení formule 1 zareagovalo na tuto situaci sponzorským darem ve výši pěti miliard dolarů na dostavbu Temelína. Smutné ovšem je, že podobné protesty budou zřejmě pokračovat. Velkou cenu Německy si již zamluvili francouzští zemědělci a do Maďarska se chystají pochopitelně i odbory Českých drah.

Tím, že všichni jezdci zajeli po kulatém stole do boxů, se pořadí závodu zamíchalo takovým způsobem, že jeden tratový komisař spáchal harakiri klávesnicí svého počítače a druhý raději skočil pod kola Alonsova vozu týmu Renault. Při srážce se mu naštěstí nic nestalo, avšak Alonsa museli z roztřeleného monopostu vystříhávat nůžkama na nehty tři hodiny hasiči. Do cíle pak dojel jako první Rubens Barrichello, následný v těsném odstupu několika málo míst Michaelem Schumacherem
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,465 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]