Formule 1
Vložil Petr Tomšů 15. 5. 2001

Další podnik Formule 1 v Rakousku na A1 ringu přinesl všem fanouškům velká překvapení. Jako první zdrtila všech pět příznivců stáje Minardi zpráva o konci sportovní kariéry Mazzaceneho. Ten se poté pokoušel uchytit jako jezdec safety caru, ale po třech zdemolovaných mercedesech skončil i zde. Jeho obdivovatelé se rozhodli spáchat hromadnou sebevraždu. Pak si to ale rozmysleli s tím, že bude lepší, když zastřelí jenom Gastona. Ten jim zatím uniká.

Opět se ukázalo, že start patří k jednomu z nejdůležitějších momentů v celém závodě. Zcela podle očekávání i tuto neděli Mika Häkkinen propadl na startovním roštu zoufalství a depresi a raději ani neodstartoval. Ve voze pak dokonce začal trucovat a nechtěl s ním zajet do boxu. Až pět mechaniků od Ferrari mu muselo ukázat cestu a přes jeho protesty a brek mu pomohli na krajnici.

Kdo ovšem překvapil, byl tým Jordanu. Ti chtěli prorazit své nelepšící se skóre a proto zvolili zcela novou strategii. Na start postavili oba monoposty, tentokrát ale bez řidičů. Není zcela jasné, co si od této taktiky slibovali, nicméně fakt, že po zhasnutí startovacích světel zůstali oba vozy stát ještě spolu s Häkkinenem a jedním bezvýznamným Sauberem, co usnul za volantem, šokoval asi nejvíc právě tým Jordanu. Po skončení závodu se vedení stáje nechalo slyšet, že v příští velké ceně už řidiče na start zase postaví. Zkusí to pro změnu bez monopostů.

Během první poloviny závodu zaujaly novináře modré praporky, které naznačovali Jezdci McLarenu Davidu Coulthardovi, aby svou pomalou jízdou zbytečně nezdržoval drtivou většinu rychlejších závodníků. Ten zůstal ke všem upozorněním hluchý. Traťoví komisaři si ho pak přestali všímat, protože na čele pelotonu se odehrávala bitva mezi favoritem závodu Michaelem Schumacherem a kojencem zabaleného v bílomodrém overalu Montoyou, jezdící za stáj Williams Olcit. Schumacher se totiž na startu začetl do své oblíbené knížky a nevyjel zcela podle svých představ. To ho stálo první místo, na které se tímto nedopatřením dostal právě Montoya. Nováček, neustále si utírající tekoucí mléko na bradě, ještě nemá zažité pravidlo, že rychlejší závodníky je potřeba bez prodlení a bezpečně pouštět před sebe, s hlavou uctivě skloněnou až k zemi. Naopak. Odněkud z hloubi své motokáry vytáhl dlouhou železnou tyč, kterou odháněl případné konkurenty, v tomto případě Schumachera. V jedné zatáčce, kdy už jezdec Ferrari byl téměř před ním, neudržel nervy na uzdě, a sprostě svého soka dloubl do hlavy. Nastala mírná kolize, po níž Schumacher vylezl ze svého vozu, stručně ručně Montoyovi vysvětlil, co si o jeho způsobech myslí, aby se pak vrátil do závodu na šesté místo v pořadí.

Coulthard samozřejmě zbaběle využil této nespravedlnosti a dostal se tak na druhé místo, hned za Barrichella. Ten mu ovšem nedával šanci a celkem v pohodě mu unikal. Až do té doby, kdy si všiml červené kontrolky označující podkritické množství paliva v nádrži. Musel proto zajet okamžitě do boxu pro dotankování. Coulthard, vozící si svůj nefér záložní kanystřík pod sedadlem, tak mohl odjet ještě další tři kola, než i on zajel k mechanikům. Díky ukradeným desetinkám vteřin se tak mohl po vyjetí zařadit na první místo. Tam pak vydržel až do konce. Jako druhý dorazil do cíle Schumacher, kterého před sebe kolegiálně (a za hrst tictaců) pustil jeho stájový kolega Barrichello.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr 4.57 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,697 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]