Formule 1
Vložil Petr Tomšů 23. 6. 2003

Okruh u Montrealu pojmenovaný po Gillesovi Villeneuveovi – jedinému jezdci historii, kterému se povedlo sestřelit z trati osmnáct přísně chráněných bobrů už během warm-upu, hostil i tento rok velkou cenu Kanady. A také i letos si ochránci přírody přišli na své. V kvalifikaci piloti monopostů vyjížděli schválně mezi stromy a do říček, aby tam pronásledovali jeleny, bobry a malé velryby. Brali to jako poděkování organizátorům za skvělé ubytování v dřevěných srubech a za jídlo, které si museli vařit sami v kotlíku nad ohněm. Kvalifikace se nejméně povedla Räikkönenovi, který po krátkém pronásledování jednoho vypaseného bizona skončil na dně řeky Svatého Vavřince a musel tak ještě mokrý a s chráněnou žábou v gumáku startovat do závodu z posledního místa.

Dalo by se říct, že tato velká cena se nepovedla hlavně 115 inženýrům stáje McLaren, kteří mají na starost sklad pneumatik, a jednomu pomocnému vrátnému u stáje Renault, který má na starosti totéž. Po několika nepříjemnostech s firmou Michelin, ve formě neproplacených faktur a vzájemných návrhů na konkurz, se rozhodli vypsat výběrové řízení na nového dodavatele pneumatik, ve kterém bude hrát nejdůležitější roli cena. Toto řízení vyhrála celkem jasně Obnova Brno, kde si za protektorované zimní sliky řekli pouze o dvacet euro a dokonce jim k tomu přidali gumáky zdarma. Výsledek ovšem dopadl podle toho: Trulli pneumatiku i sebe vyzul už v první zatáčce, Räikkönenovi vydržela až do zatáčky třetí, kde se čelně střetl s medvědem kodiakem, kterému prasklá guma zařídila velké problémy na ARO, kam ho ochotní ochranáři okamžitě odvezli v safety caru.

Další velké problémy měli dodavatelé zrcátek týmu BMW. Firma Zrcátka & korálky & lesklá sklíčka, která je výhradním dovozcem těchto komodit do Ameriky již od patnáctého století, musela povinně vybavit všechny startující monoposty, avšak u BMW trvala na osobním vylepšením kamerovým systémem. Nápad to nebyl špatný, jezdec by si tak během soutěže mohl prohlížet nejen zpětný odraz situace za vozem, ale třeba nejnovější klip Antonia Pizzonia Wing of Pitch. Tento nápad měl jednu chybu – byl úplně na nic. Bakelitový držáček neunesl třicetikilový monitor, zlomil a celá videosouprava ošklivě několikrát uhodila jak Ralfa Schumachera, tak i jeho kolegu Montoyu do hlavy. Na konci závodu vypadali oba jako by se vrátili z odpolední šichty v kamenolomu, kde je používali místo nářadí.

Do cíle dorazil jako první Michael Schumacher. Jak jinak. Podařilo se mu tak vyhoupnout se na průběžně první místo v celkovém pořadí, z povzdálí následován ostatními závodníky. Ovšem první body v tomto závodě získaly i zelené gumové čluny místních ochranářů a jeden bod po dlouhé diskusi komisařů za zabarikádovanými dveřmi nakonec obdržel i rozlícený medvěd kodiak.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks

Tags: , , , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,681 přečtení

Jedinný komentář k “Velká cena Kanady: noční můra ochranářů”

  1. lukaš napsal:

    krásný! hele napiš knihu prosím

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]