Formule 1
Vložil Petr Tomšů 25. 8. 2008

Räikkönen Velká cena Evropy nezačala šťastně pro jezdce stáje McLaren Hamiltona. Poté, co mu z kufru jeho vozu ukradli neznámí uličníci diamantový hever a lékárničku i s defibrilátorem, musel po pozdním příchodu na tiskovou konferenci zaplatit ještě pokutu pět euro, což nesl velmi statečně a zhroutil se až v karavanu. Ani Kimi Räikkönen si předstartovní náladu příliš neužíval. V novinách se totiž dočetl, že mu jeho fanoušci v rodném Finsku, zklamaní z kvalifikace, hodlají připravit překvapení v podobě sady známek vydaných u příležitosti jeho předčasného skonu a v podobě jeho vlastního zachovalého mauzolea, zakoupeného v Rusku po jednom majiteli. Na rozdíl od Kimiho se kvalifikace povedla jeho stájovému kolegovi Felipe Massovi. Jednalo se, jak jinak, o tým Ferrari.

Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone sliboval, že nový okruh ve Valencii bude stejně tak městský, jako okruh v Monaku. A dokonce ještě víc. Sliboval regulérní tramvaje, opravdové chodce, pravidelné zácpy a plno školáků na přechodech. Bohužel, zůstalo pouze u zácpy. Jednu měl zřejmě Barrichello, neboť na trať vyrazil až z boxů a své bývalé kamarády z Ferrari tak po celý závod už pro slzy pořádně neviděl. Co se na okruhu ještě nepovedlo, byl výběr hlavního sponzora a to firmy Kaufland & nevlastní syn. Ten si svou sponzorskou činnost představoval tak, že rozdá každému účinkujícímu svou reklamní tašku zdarma, což v konečném důsledku znamenalo několik tisíc poletujících igelitek okolo nasávacích otvorů závodících monopostů.

Fernando Alonso z igelitkového závodu moc neměl. Hned v prvním kole ho suverénně vyřadil japonský kamikadze Nakadžima. Což ovšem nebylo to nejhezčí vyřazení. O mnoho efektnější likvidaci protivníka předvedl David Coulthard v sedmém kole na Fisichellovi. Během jeho osmého pokusu překonat rychlost světla, nepřekonal svůj vlastní stín a poslal Itala do boxů. Ne nezajímavá přitom byla jeho týmová konverzace rádiem. Nejprve se ve vysílačce ozval paddock: „Tým Bravo Alfa, potvrďte likvidaci cíle.“ Následovala Coulthardova odpověď: „Týmu Bravo Alfa – pozitivní, cíl zničen. Mýdlo končí, opakuji, mýdlo končí!

Největší věci se ovšem děly v boxech. Nejprve Felipe Massa nevěnoval pozornost profesionálním amatérům na trati a při výjezdu málem z jednoho udělal nový nátěr na zdi. Vrcholné číslo předvedl jeho kolega ze stájí Kimi Räikkönen. S vidinou snadného vítězství vyrazil z boxu ve chvíli, kdy měl na monopostu pověšených ještě všech osmnáct techniků i se svářečkou. Většinu z nich se mu podařilo setřást už v boxové uličce, čerpadlář se ale statečně držel s urvanou hadicí zadního křídla ještě dvě kola, než se sesunul až k motorové části, kde se šťastně uchytil hadičky s přívodem oleje, která se s ním utrhla. Kromě toho, že mechanik skončil se záchvatem zuřivosti na místní LDNce, Räikkönen skončil se závodem a kouř z jeho motoru zahalil celou Valencii hustým dýmem. Výrazně se ochladilo a v noci začal dokonce z oblohy padat déšť se sazemi.

I přes tuto přírodní pohromu skončil závod nakonec úspěchem pro tým Ferrari, tak, jak velí tradice.

 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks

Tags: , , , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (47 hlasů, průměr 4.85 z 5)
Načítám ... Načítám ...
3,494 přečtení

12 komentářů k “Velká cena Evropy: Igelitkový závod”

 1. Mario napsal:

  Konečně … STRACH zpět i s F1 … co víc si přát? :))

 2. Standik napsal:

  Bravo!!!
  „Během jeho osmého pokusu překonat rychlost světla, nepřekonal svůj vlastní stín a poslal Itala do boxů.“…skvost!!!

 3. Prasox napsal:

  vyborny :) konecne zas F1 :)

 4. Pajda napsal:

  Bravo !! :o) Tohle mi chybělo :o)

 5. Jiřik napsal:

  Mýdlo končí, mýdlo končí! Klasika, která nezklame a pokaždé rozesměje! :-D

 6. camastro napsal:

  díky, díky, díky :-)

 7. nosarkin napsal:

  Jste z5 a ve skvělé formě, supéééér !!!

 8. Viktor napsal:

  Po jednom majiteli z Ruska!

 9. bozacek napsal:

  Super… s chutí jsem se zasmál!… prej se svářečkou… :-)))

 10. Permon napsal:

  DEKUJIIIII!

 11. Sazy napsal:

  a já už myslel, že strach skončil okamžikem kdy Šu-machr odešel do důchodu.
  Pravda závodů již bylo více než je článků, ale snad se situace v dobré obrací!

 12. SAki napsal:

  Super

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]