Formule 1
Vložil Petr Tomšů 5. 4. 2004

Bahrajn – země pouští, palem a kolonií McDonaldů vedle ropných rafinérií. V tomto Alláhem zapomenutém kraji se včera jela třetí letošní velká cena formule 1. Už sobotní kvalifikace chytrému napověděla a hloupého kopla do hlavy s kšiltovkou BMW, kdo bude i tento závod kralovat startovnímu poli. I přes oficiální silácké prohlášení týmu McLaren, že tentokrát to budou skutečně oni, neměli ani včera šanci. Coulthard se po nadlidské dřině dopachtil na desáté místo. Jeho kolega Räikkönen si těsně před závodem uvědomil, že na uzávěru pro čerpání PHM nemá svou oblíbenou tunningovou nálepku z Kauflandu a trval na jejím přilepení. To se mu povolilo s tím, že se odsune na dvacáté místo. Kimi nadšeně souhlasil. První dvě místa pro sebe jako obvykle zabrala stáj Ferrari, které už to začínalo být trošku trapné.

Ačkoliv již vybělené kostry zkušebních pilotů a traťových komisařů u kraje trati, které tu zůstaly po sobotní kvalifikaci, naznačily, jak obtížný bude tento okruh, teprve vlastní závod ukázal náročnost podniku v plné síle. První jezdec BMW se zhroutil už při startu do zahřívacího kola. Nováček Kimi nezvládl horko a zmocnil se ho dvouhodinový mikrospánek. Rozjel se až po důrazných pokynech a proplesknutí od svých mechaniků. Horko ale nebylo jediný nepřítel jezdců. Ralfa Schumachera hned na začátku přepadla fata morgána, ve které viděl sám sebe, jak předjíždí Takuma Sata. Skutečnost mu při prvním pokusu o realizaci dala jasně najevo, že jde pouze o hezký sen. Vše skončilo lehčí srážkou. Podle mínění přivolaných policistů šlo o „normální plechařinu, škoda jen tak pár set tisíc“.

Závod se po startu vyvíjel zcela jasně. První Michael Schumacher, pak dlouho nic, potom Rubens Barrichello, po něm opět dlouho nic, dlouho nic, dlouho nic, stále dlouho nic, babka s roštím, nic, nic a upocený zbytek pelotonu. V sedmém kole přerušil monotónnost závodění Kimi Räikkönen. Začal svým novým kouskem „Sledujte, jak mi suprově hoří motor a jak daleko to šlehá“ a své vystoupení v Bahrajnu zakončil svým starým známým kouskem „Takže zase nic, snad příště“. V McLarenu to pohotově svedli na stáj ferrari, jejíž technici prý pomocí lupy a nezdolné nenávisti na dálku přes kamery zapálili Kimiho nádrž s brzdovou kapalinou.

Na vyvěšení žluté vlajky všichni správně zareagovali nepředjížděním se mezi sebou. Dokonce i v Renaultu přišli na to, co to znamená, i když si tam nejprve všichni stoupli v tichosti do pozoru, neboť se domnívali, že umřel nějaký významný Číňan. Bahrajnové premiérové přesýpací hodiny předvedl v 16. kole ukázkově Klien s obrovským zeleným Z na zadním skle. Hezkou parádičku si dovolil i Sato. Šikovně si na šikaně nalomil přední přítlačné křídlo a několik kol odjezdil s efektním jiskrovým ohňostrojem pod sebou. Sato vůbec v Bahrajnu zářil. V 33. kole si dokonce dovolil předjet Coultharda, což by ještě před několika lety znamenalo posun o několik tříd nahoru. Letos šlo pouze o trapné pokrčení ramen a lítostivý pohled Sata do nabírajícího Davidova obličeje.

Deset kol před koncem uhořel ve svém monopostu nějaký Němec, o němž všichni věděli akorát to, že jeho jméno začíná na B nebo na M. Tato zpráva všechny zarmoutila, byly totiž opět vyvěšeny žluté vlajky a předjíždět se tudíž nemohlo. To nevadilo akorát Michaeli Schumacherovi, který stejně neměl koho. Montoya, který se na třetí místo těšil jak Alonso na předjetí Massy, začal devět kol před cílem záhadně zpomalovat, načež skončil na takové rychlosti, kdy by ho předjel i Janiš na velbloudovi s obrnou. Před totálním krachem ho zachránily další žluté vlajky upozorňující tentokrát na opuštěný kužel na trati. A zatímco se traťoví komisaři dohadovali, kdo ho půjde odnést, závod pomalu skončil.

Vítězem se stal i potřetí Michael Schumacher, kterého tamní muslimové nezačali okamžitě uznávat jako Boha snad jen proto, že ještě žije. Druhý byl Rubens Barrichello a o další místa se už nikdo nezajímal. Jediné, co pokazilo pěkný dojem z Bahrajnu, byla místní prohibice. Stříkat po sobě místo levným šampaňským sifonem – to už by bylo lepší, kdyby vítězům rozdali drogy.

  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr 4.75 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,405 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]