Domácí
Vložil Petr Tomšů 13. 11. 2006

Ministerstvo vnitra vstoupilo do povolebních sporů v Mostě. Ty už totiž zašly tak daleko, že se radnici v jednu chvíli pokoušeli řídit dva primátoři z jedné židle. Už při zkoušení polstrovaného nábytku bylo jasné, že jeden z nich bude muset toto křeslo opustit. Oba společně by se tam vešli pouze v případě, že by první seděl na klíně druhému, popřípadě byl sekretářkou vysazen na jeho záda. Neosvědčila se ani zkušební verze s lavicí místo židle. Zatímco jeden z primátorů měl před očima stolní lampu, druhý neustále hleděl do vázy s kytkama a střed stolu s důležitými dokumenty zůstal nevyužitý. Ministerstvo proto rozhodlo, že právoplatným primátorem je i nadále dosavadní primátor Vladimír Bártl a to především proto, že mu to v křesle víc sluší.

Problém vznikl ihned po volbách, které vyhrálo Sdružení Mostečané pod Most. To má společně s komunisty ve městě většinu. Ustavující schůzi zastupitelstva, kde se měly za bujarého veselí rozdělovat posty, primátor Bártl zrušil a to z důvodu podání několika stížností na průběh voleb. Mělo jít především o poškrábanou urnu a mrtvolný pohled několika dohlížejících volebních komisařů. Koaliční uskupení se ale i přesto sešlo a zvolilo si nového primátora – Vlastimila Vozku.

Nastalo tak dvojvládí, které přineslo hned druhý den otevřený konflikt. Zástupci sdružení přišli za Bártlem s tím, že na radnici už nemá co dělat a začali pod dozorem notářky pít kávu z jeho hrnku. Další pohůnci mu pak začali vyklízet kancelář a na stole před primátorem se objevila i nabitá zbraň s dovětkem, že snad ví, co je jeho povinnost. Ten den se jim ještě podařilo starého primátora vyhodit, ale ten už na chodbě sliboval návrat: „Zítra jdu normálně do práce. Normálně, jako vždy, na tři na ráno. Aby mi snad někdo nechtěl zasednout křeslo.

Ale vzteká se i nový primátor Vozka: „Zásadně nesouhlasím s vyjádřením ministerstva vnitra. Nechápu, jak může takové rozhodnutí vydat. Neznamená, že když jsou to naši nadřízení, že je budeme poslouchat. My jsme stejně chytří!“ To samé si myslí jedna z vůdčích postav sdružení – podnikatel Jiří Zelenka: „V žádném případě nebudeme respektovat ministerstvo. My jsme tu ty volby prostě vyhráli a když se rozhodneme všechny obyvatele Mostu třeba postřílet, tak nám do toho nikdo nebude mluvit. A už vůbec ne nějaký stát.

Ne nezajímavá je i samotná stížnost, kvůli které primátor Bártl odvolal dnes již legendární ustavující schůzi nového zastupitelstva. Mnohým se totiž nelíbila kampaň sdružení, která v případě zvolení slibovala veřejnosti loterii o auta, nákupní poukázky, tisíc slonů apod. Neotřelé myšlenky na veřejnost dýchly i z volebního programu sdružení: MHD bude pro důchodce i děti zdarma, přestane se platit za odvoz odpadu, v televizi jim nebudou běžet uprostřed seriálu reklamy a opilí řidiči budou moci jezdit po městě libovolnou rychlostí. Některým lidem připadalo toto chování jako uplácení voličů a ozvalo se proti tomu.

Nikoliv tak obyvatelům Chánova – rómského sídliště offklusive na kraji Mostu. Sdružení zaplatilo Rómům hostinu v místním kulturním domě, na které bylo jídlo i pití zdarma. Jejich účast na volbách byla zdaleka nejvyšší – 97 procent. K volbám tak nakonec přišli všichni, ačkoliv jim o nic nešlo, na rozdíl například od Vsetína, kam z této minority k volebním urnám nedorazil téměř nikdo, i když tam jim šlo naopak o hodně.

Jak vše nakonec v Mostě dopadne, rozhodne až soud. Do té doby budou mít Mostečané dva primátory a dost možná budou muset platit dvoje daně, vynášet dvakrát více odpadků nebo se jim postaví druhé náměstí.
 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks

Tags: ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr 3.33 z 5)
Načítám ... Načítám ...
2,572 přečtení

6 komentářů k “Válka v Mostě”

 1. Agnus napsal:

  Tisíc slonů … aťsepicnu ! :-)

 2. Flad napsal:

  Super. Já vím, proč sem chodím :-))

 3. pjotter napsal:

  masakr :D :D

 4. MaX napsal:

  Sdružení Mostečané pod Most, dost dobrý!

 5. Terter napsal:

  Ano, velmi vtipné. Bohužel je z toho valná většina pravda (vím to, sám jsem z Mostu) – ať už ti Romové, svoz odpadu apod. A jen tak na okraj: to sdružení se jmenuje Mostečané Mostu :-)

 6. Jiřik napsal:

  Paráda! Máte talent, autore!

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]