Topolánek v USA

Premiér Topolánek minulý týden zabodoval při své návštěvě USA. Americký prezident ocenil jeho přínos světové ekonomice hned v úvodu, při předání daru. Tou byla česká čezeta s kováním ze stříbra a zlata, nad kterou si George Bush posteskl, že si ji kvůli její ceně a místním zákonům nemůže nechat. Mirek Topolánek přispěchal s klasickou českou kličkou – pušku mimo kamery daruje jeho manželce a ta ji přepíše na své rodiče, kteří ji přiznají jako plácačku na moskyty, čímž zaniká povinnost dar odevzdat státu. Bushovi jako prezidentovi věnuje pouze pouzdro na tuto vzácnost, které si vzhledem k jeho ceně již může nechat a bude tak dokonce osvobozen od zaplacení daně. „A to pouzdro ti naplníme pozlacenou municí, takže na tom vyděláš stokrát tolik,“ radil příteli Georgovi Topolánek. Bush na něj zůstal jen nevěřícně zírat, načež zavolal do Harvardu, jestli už o tomhle ví.

Ale i americký prezident ukázal, že umí myslet na zadní kolečka. Zatímco mu česká expedice nosila k nohám jeden vzácný dar za druhým a klaněla se až k zemi, George Bush věnoval českému premiérovi pouze umělohmotný náramek z místního krámku se srandičkami, který má chránit dotyčného před zlými duchy a před Castrem. „A je jedno, jestli je ten Castro Fidel nebo Che,“ ohromil opět Topolánek přítomné novináře svou geopolitickou znalostí. Premiérově přítelkyni pak Bush poslal zrcátko a korálky. Dále pak ještě Topolánek dostal americkou obdobu známé české hry „Iráčane, nezlob se“ a brožurku jak se chovat v letadle při náhodném sestřelení sovětskými letadly.

Tuto pozornost a Bushovo přátelské plácání po hlavě si ovšem musel Topolánek tvrdě zasloužit. Kromě již automatického slibu, že si v Česku můžou Američané postavit jak protiraketový radar, tak i raketové silo a továrnu na výrobu raket, musel ještě premiér veřejně podpořit republikánského kandidáta na nového prezidenta. „Přeji si, aby vyhrál kandidát McCain. Obama je typický product placement CNN, která potřebuje finance na své vysílání.“ Podle Topolánka by bylo navíc fatální chybou, kdyby se s rozhodnutím o stavbě radaru čekalo až na nového prezidenta: „Vše by se jen o dva až tři roky zpozdilo a vzhledem k termínu voleb u nás, bychom už nemuseli být ve vládě a americké investice by si přerozdělovali jiní. A to se obávám, že na nás by se už nedostalo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.