Domácí
Vložil Petr Tomšů 27. 10. 2003

Prezident Václav Klaus si potrpí na pořádek a disciplínu. A tak od jeho příchodu na Pražský hrad začaly Klausovi nejbližší podržtašky dohlížet na dodržování slušného chování. Zaměstnancům bylo několikrát připomenuto, že v případě příchodu hlavy státu si musí okamžitě lehnout na zem, hlavou směrem k polobohu, a třikrát se mají udeřit čelem o podlahu. Teprve až poté mohou vstát a ve 120 stupňovém úklonu mají opustit místnost. Pro správný úhel poklony budou ve všech kancelářích instalované přenosné úhloměry.

Téma „Slušný pozdrav prezidentovi“ se dostalo až na poradu vedení správy Hradu. Všichni ředitelé odborů mají za úkol to svým podřízeným připomenout. „Jistě, může se stát, že někdy může někdo zapomenout pozdravit, nebo si nevšimnout přítomnosti prezidenta v místnosti. Snad i proto jsme znovu zavedli tělesné tresty pro takové darebáky a ignoranty. Samozřejmě, že už je nebičujeme důtkami, ani je nepoléváme rozžhaveným voskem. Nejsme barbaři. Normálně je zavřeme do klece a topíme je v kašně. Je to skvělá turistická atrakce,“ pochvaluje si mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Na druhou stranu jsem rád, že z nařízení o slušném chování bylo vyškrtnuta zápalná obět při vstupu prezidenta do Hradu. Musíme šetřit a kupovat každý den živou krávu nebo býka… to už bych bral radši ty mladé panny. Ty jsme museli taky škrtnout,“ stýská si dál Hájek a prohlíží si archív porad, co ještě souvisí se slušným chováním. „Nesmíme zapomenout ani na vhodné oblečení. Ale to se týká spíše externích návštěvníků, především vás novinářů. Zejména pracovníci České televize jsou nepoučitelní. Opakovaně chodí na schůzky s prezidentem v teplákách, bermudách či dokonce i v mokrých plavkách. Dříve jsme byli tolerantní, ale dnes už po nich střílíme z hradeb.“

Co zůstává nedořešeno, je vhodné oslovení. Zatímco kancelář navrhuje klasické „Pane prezidente“, Václav Klaus nemíní ustoupit ze svého „Ó, velký vezíre“. O této věci bude jednat Ústavní soud příští týden.

 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
2,089 přečtení

2 komentářů k “Slušné chování na Hradě”

 1. ëwa napsal:

  cítila jsem se takhle taky jsem závislá na drogách

 2. Eva Pešková napsal:

  Jsem kočka k sežrání a hledám kluka.

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]