Domácí
Vložil Petr Tomšů 21. 1. 2002

Výrobce světoznámé trhaviny Semtex, olomoucká společnost Milo Olomouc, po letech změn majitelů, většinou v pestrých hábitech, s dlouhým plnovousem a vyděšeným obličejem, přejde zpět pod křídla státu. “Návrh, aby stát Milo převzal, jsem již osobně předal ministrovi obrany. Tvářil se sice na mě, jako Trautenberg na Benešovy dekrety, ale nakonec souhlasil. Teď už pouze řešíme finanční záležitosti a nějaké to papírování. Moc tomu nerozumím, soustředím se spíše na výzkum,” potvrdil jednoruký Tomáš Zikmund, mluvčí petrochemické firmy Nestle, která je spoluvlastníkem výrobce třaskavin. “Právě kvůli svému obrannému významu pro republiku uvažujeme o variantě, že se Milo stane součástí nějakého toho ústavu, kde pobíhají lidi se zkumavkami v bílých pláštích. Aspoň si to myslím, že je to můj názor,” pronesl trochu nejistě o budoucnosti podniku ministr obrany Tvrdík a plaše se při tom rozhlížel po okolních stromech v parku.

Milo vyrábí kromě Semtexu, což je pouhé jedno procento jeho celkové produkce, hlavně malé čokoládky pro děcka a náhradní díly na Olcity. S nápadem vyrábět v pátek odpoledne taky nějaké ty výbušniny přišel mladý chemik Butan v roce 1978. Začátky provázely drobné komplikace, především organizačního charakteru. Až tisíce rozhořčených dopisů od rodičů zklamaných dětí, které si ztěžovaly na nepříliš dobrou chuť nové čokolády a na binec kolem elektrické zásuvky, se vedení rozhodlo posunout výzkum tím správným směrem a objednat výstižnější nápisy na obaly. Během několika málo let se tak Semtex stal nejvyhledávanějším zbožím na východ od hranic (a tím nikdo nemyslí Slovensko). Po roce 1989 procházelo Milo změnami jak vlastnickými, tak majetkovými. Tento propletenec je natolik složitý, že loni při namátkové kontrole z NKÚ vyskočily tři účetní z okna a dva kontroloři se oběsili na pásce od psacího stroje. (Pro zajímavost: na nápad vyrábět v Milu náhradní díly na Olcit přišel jeho někdejší ředitel, který si ve slabé chvilce toto vozidlo pořídil. Po pár letech užívání ho napůl šílený vylepšil jedním plastickým dílem navíc a otočil klíčkem v zapalování.)

V současné době se tržní hodnota Mila pohybuje kolem 1,2 miliardy korun a 20 haléřů. Jeho součástí je i Výzkumný ústav průmyslové chemie, obrovské skladištní haly, invalidovna a dva sirotčince. Do majetku patří také 220 hektarů lesa s evoluční novinkou – horizontálně rostoucími stromy. Kousek od lesa je 150 hektarů pěkných kráterů a 20 hektarový hřbitov. V ceně je také zahrnuto na 6000 různých objektů používaných při testech a simulacích nových výrobků. Jde například o několik desítek mateřských školek na testy nových chutí čokolád a pár set betonových krytů na Semtex nové generace. Jistě, záměny se občas stávají, ale ty jsou taktéž zahrnuty v ceně.

Plastická trhavina Semtex, nyní používaná především při stavbách silnic, železničních koridorů a zbytečných děr uprostřed pole, nejvíce proslula kvůli oblibě a zneužití v mezinárodních teroristických kruzích. Ve světě organizovaného zločinu má i svůj oficiální fanklub, u kterého si může každý přes internet objednat kšiltovky, mikiny, trička, spodní prádlo či dětský kočárek s nápisem VOTE SEMTEX. Milo jako jediná firma na světě vyrábí tři druhy této trhaviny. Liší se od sebe hlavně barvou, velikostí a cenou. V současné době je mezi teroristy populární kanárkově žluté baleni ve tvaru mobilního telefonu. A jeho reklamní slogan? Poznej tajemství nového Semtexu 9320. Budeš in a jako živý. Jenom zatlouct víko.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (8 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,529 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]