Domácí
Vložil Petr Tomšů 12. 8. 2003

Máme technickou závadu. Po vzletu se nám nepodařilo zasunout podvozek, pár motorů vypovědělo službu, několik cestujících snědlo opět otrávenou rybu a letuškám se stále nedaří ucpat díru po protiletecké pěchotní mině – nesmrtelné památce na Duklu,“ hlásil minulý týden před devátou ráno do Prahy pilot společnosti Aeroflot. První informace o problémech ruského letadla TU-5,4 na pravidelné lince Moskva – Petrohrad – jakýsi ostrůvek v Barentsově moři – Moskva – lesík kousek za Kyjevem – Kunovice – Praha nasvědčovaly, že přistání bude mimořádně dramatické. „Blíží se ruské letadlo, bude asi nouzově přistávat. Zavolejte mojí ženě, ať okamžitě opustí Prahu a odjede i s dětmi za rodiči na Moravu. Alláh s námi,“ hlásili lidé z řízení letového provozu.

Česká armáda se připravovala na pomoc, protože jako jediná z českých leteckých provozovatelů létá s letadly ruské výroby a tudíž disponuje s informacemi, jak až daleko bude později potřeba vyslat kynologické oddíly při pátrání po obětech. Kvůli vysunutému podvozku musel stroj se 142 pasažéry a psem na palubě letět pomaleji a také v menší výšce. Prakticky se letoun pohyboval několik centimetrů nad dálnicí a předjížděli ho i opilí cyklisté. Piloti se snažili tento handicap vyrovnat snížením hmotnosti letadla a zbavovali se proto všech přebytečných věcí na palubě. Podle obvyklého pořádku šly dírou v trupu nejprve ženy a děti.

Okolo půl jedenácté se stroj doštrachal na ruzyňské letiště, kde narazil do budovy hasičské zbrojnice a začal hořet. Naštěstí také začalo zrovna pršet, takže oheň se zlikvidoval sám, aniž bylo potřeba obvolávat hasiče na dovolených. Rychlé vyřešení havárie vlilo do ruských pilotů novou vlnu optimismu: „Byla to jen nepatrná závada, kvůli které mělo letadlo zpoždění. Takové situace se v letecké dopravě, a především v té naší – ruské, prostě stávají.“ 

Na základě tohoto prohlášení bylo letadlo okamžitě přetřeno další vrstvou barvy, aby zmizely stopy po požáru, které by snad na další potencionální zákazníky mohly působit ne zrovna dojmem hypermoderního superstroje. Vzápětí bylo odtaženo na rampu, naplněno novými důvěřivými pasažéry a s pomocí dvou napalmových urychlovačů a jednoho dobrovolníka se sirkami bylo odstartováno zpět směrem někam přibližně do Ruska. Podle posledních satelitních zpráv se stroj na moskevské letiště snese během zítřejšího dne a to v nové neotřelé podobě meteorického deště.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasů, průměr 4.17 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,833 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]