Domácí
Vložil Petr Tomšů 11. 3. 2004

Prezident Václav Klaus v pondělí završil své roční působení na Hradě autogramiádou nové knihy pod názvem Rok první aneb 365 prvotřídních rozhodnutí skromného poloboha. Třístránkovou publikaci podepisoval svým fanouškům v katedrále Svatého Víta ve zlatém rouše a v blahosklonném úsměvu. A fanoušků nebylo málo. Osmimetrová řada důchodkyň se několikrát stáčela okolo připraveného stolu s malým občerstvením a její chvost sahal až k nádobce se svěcenou vodou, kterou si některé z dam stáčely do termosek.

Ještě než Klaus usedl ke stolu a začal knížky podepisovat, pozdravil dav z kazatelny: „Měl jsem sen. V tom snu stáli vedle sebe špidlovci i klausovci, zemanovci i kasalovci, marešovci i Grebeníček. Ještě, že to byl jen sen.“ Rozruch vzbudil Klausův dík Pražanům, kterým děkoval za hojnou účast. „Přerov! Bystřice! Bory! Mírov! Sarajevo!“ ozývaly se vzápětí výkřiky z davu. Klaus poté ihned zasedl k oltáři a začal razítkem podepisovat svou knihu. Působil uvolněně a nad každým si rád potřásl hlavou. „Normálně jsem zvyklá fotit spíš autonehody. Ale snad to nebude takový rozdíl,“ líčila své rozpaky mladá policistka ve frontě na razítko.

Na dotaz National Geographic, zda nemá obavu, že si kvůli namáhavému podepisování několik týdnů nezahraje tenis, Klaus bez váhání vtipně odpověděl: „Když nezvládnu tenis, zkusím bowling, ha ha ha.“ „Ha. Ha. Ha,“ přidala se ihned nevesele ochranka a přísně se kolem sebe rozhlédla. „Aha,“ dodal nakonec jeden z bodyguardů a za límec vyvlekl před katedrálu jednoho nedoslýchavého důchodce, který se nesmál příliš upřímně a nahlas.

Došlo i na hodnocení knihy. Klaus v této souvislosti poznamenal: „Od začátku jsme přemýšleli, jak shrnout tento první rok. A napadlo nás vydat knihu. Její název je sice podstatně delší, než její obsah, na druhou stranu je zase pěkně drahá, takže zisk očekáváme značný. Za rok vydáme dvojku, pak trojku a tak podobně. Jestli máte něco proti, tak bych rád upozornil, že Havel byl taky pěkný pisálek.“

  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,644 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]