Kultura
Vložil Petr Tomšů 25. 1. 2008

Filip Renč Od března nejspíš přestanou jezdit vlaky do některých zapadlejších koutů Česka a to do Ostravy, Zlína či Olomouce. „Chybí patnáct miliónů,“ krčí rameny náměstek Václav Kodet a ukazuje na kameru svou skříňku, jako že tentokrát je nevzal. I mluvčí Českých drah Ondřej Kubala se tváří zkroušeně: „Udělali bychom cokoliv, abychom ty peníze sehnali a obnovili pro naše občany vlakové spojení. Bohužel, je to nad naše síly, máme samé výdaje, je mi to strašně líto.“ Shodou okolností je patnáct miliónů zrovna suma, kterou právě České dráhy podpořili nový film Filipa Renče. I u této otázky se Kubala kroutí: „Moc o tom nevím. Má to být něco jako Válka barev, akorát ještě blbší.

Filip Renč natočil před dvěma lety volební videoklipy pro ODS a to zdarma. „Charita jak charita. Někdo pomáhá obětem domácího násilí, někdo obětem Vladimíra Špidly. Pochopitelně jsem si to odepsal z daní, kupodivu to po volbách šlo,“ hodnotí svůj tehdejší krok režisér Renč. Na mikrofon se pak rozvykládal, jak se skamarádil s Dalíkem a ten mu nedávno, když byl v nouzi, sám od sebe zavolal a poradil mu, ať zavolá na České dráhy, že mu třeba na nový film něco přispějí. Přitom na něj do telefonu spiklenecky mrknul. „Původně to mělo být drama z kojeneckého ústavu, ale když mi dráhy daly peníze, přesunul jsem děj do vlaku,“ rozzářeně popisuje Renč.

Dalík si vše pamatuje jinak. Podle něj za ním přišel Filip Renč osobně a začal mu plakat na rameni, že točí nový film. Že to bude další blbost, na kterou ani nemá peníze. „Tak mě to naštvalo, že jsem ho poslal na nádraží, ať si stěžuje třeba tam. Nenapadlo mě, že to udělá,“ kroutí hlavou Dalík. A Renče zapřeli i ve společnosti ČD Telematice – dceřinné firmě ČD. „Nic o tom nevím. A i kdyby – tak by to rozhodně nešlo z peněz daňových poplatníků. Finance od státu jdou na provoz vlaků a infrastruktury a s penězi, které na tom vyděláme, si už můžeme dělat, co chceme,“ popsala stručně princip tunelování mluvčí ČDT Martina Koutníková. Poté zamyšleně na půl mikrofonu dodává: „No, jelikož se ČDT živí ne zrovna levným pronájmem optických vláken telekomunikačním firmám po celé republice, je možné, že nám nějaký ten miliónek ujel.

Vůbec žádnou spojitost mezi Renčem a penězi od drah nevidí ani hejtman z ODS Petr Bendl: „Volby jsme rozhodně nevyhráli díky nějakému filmovému spotu. Ty jsme vyhráli díky Mirkovi Topolánkovi a jeho charisma. Jsme slušná strana, nepodplácíme, neurážíme. A žádné vyšetřování nebude, nejsme grosstapo.

 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks

Tags: , , , , , , , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (26 hlasů, průměr 4.54 z 5)
Načítám ... Načítám ...
3,310 přečtení

3 komentářů k “Renč točí film za státní peníze”

 1. petr napsal:

  …jakože je tenkrát nevzal…
  húúúúúúúúúúúúúú :)

 2. Kuzma napsal:

  …„Tak mě to naštvalo, že jsem ho poslal na nádraží, ať si stěžuje třeba tam. Nenapadlo mě, že to udělá,“…

  :-D bomba

 3. Worm napsal:

  ""s penězi, které na tom vyděláme, si už můžeme dělat, co chceme," popsal stručně princip tunelování mluvčí ČDT Martina Koutníková."

  Až příliš pravdivé… :D

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]