Domácí
Vložil Petr Tomšů 3. 3. 2006

Po třinácti letech navštívil Českou republiku ruský prezident. Na rozdíl od Borise Jelcina, který si v roce 1993 na ruzyňském letišti prohlédl pouze nové záchodky a dlažbu před vchodem ze vzdálenosti pěti centimetrů, se u nás včera Vladimír Putin motal o něco déle. Jeho první cesta vedla na Pražský hrad na jednání s prezidentem Václavem Klausem. Tam oba státníci řešili především dodávky zemního plynu, ropy a ruských originálek nové Madonny do Česka.

Ale dostalo se i na otázku čečenské války a dodržování demokratických principů. „O stavu demokracie v Čečensku jsme jednali a mohu vás ujistit, že Rusko se těmto otázkám věnuje neustále. Jenom v minulém měsíci jsme zatkli dvacet tamních novinářů, kteří si to nemyslí,“ sdělil se soustrastí v obličeji Putin novinářům. Klaus jen závistivě pokyvoval hlavou a poté poznamenal, že „v naší zemi je v tomto demokracie trošku, trošku falešná, tady novináře zatím beztrestně zavírat nemůžeme.

Podle Putina probíhala diskuse v ovzduší důvěry. „Nemohli jsme si vzpomenout na žádné problémy, protože v podstatě žádné neexistují. Václav mi akorát pořád připomínal ten svůj kafemlýnek, co si přivezl z Moskvy před třiceti lety a domu mu po zapnutí jel asi tři vteřiny. Taky vzpomněl na hromadnou dovolenou našich vojáků u vás, tuším šlo o turnus srpen – září 1968. Podařená rekreace,“ pochvaloval si Putin vzájemnou shodu. Klaus ohromil novináře svým hodnocením rusko – českých vztahů: „Naše vztahy nejsou sice nadstandardní, ale nejsou ani podstandardní. Jsou prostě standardní. Teda až na ten mimořádně falešný kafemlýnek.“

Návštěvu Putina v Praze ovšem nemusel proběhnout tak jednoduše. Na poslední chvíli se totiž premiér Paroubek rozhodl pozvat ruského prezidenta k sobě domů a ukázat mu begónii, kterou vypěstovala jeho manželka ve flašce od okurek. Při té příležitosti chtěl všechny potřebné smlouvy mezi oběmi zeměmi podepsat u něj v kuchyni. V tomto smyslu poslal také v předvečer návštěvy dopis Klausovi, kde ho pod vyhrůžkou zastavení přívodu zemního plynu na Pražský hrad nutil ke změně plánu. „Nakonec asi sám uznal, že je to kravina a od svého požadavku upustil. Nicméně ten plyn nám stejně vypnul“, jektal zuby prezidentův poradce Jákl.
 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr 4 z 5)
Načítám ... Načítám ...
2,803 přečtení

10 komentářů k “Putin v Praze”

 1. mph1 napsal:

  „Nicméně ten plyn nám stejně vypnul, jektal zuby prezidentův poradce Jákl“

  ;)

 2. mamed napsal:

  Povedená povedená dovolená :)))

 3. karloss napsal:

  ruské originálky nové Madonny … :-)))

 4. jarda napsal:

  zase pár nádherných špíčků: turnus srpen-září, jektající Jákl a kafemlýnek. Toš dobré, dobré :-)))

 5. jarda napsal:

  A to kdykoliv :-)

 6. Malcolm napsal:

  turnus srpen – září 1968
  Chlape, dobry ! Keep it coming!

 7. Starshine napsal:

  Autor ví, že když napíšu já, je něco špatně. Chyba je (když pominu obligátní absence čárek a jiné stylistické nedostatky): oběmi zeměmi. Vždy jen dvěma, oběma. Pamatujte si to i vy ostatní!!!
  Přeji tvůrci stránek spoustu nápadů a sil je uskutečnit (a možná přibude i něco do fotogalerie?).

 8. karloss napsal:

  …mě se „oběmi zeměmi“ líbí víc než „oběma zeměmi“ …

 9. Ondra Matula napsal:

  Řehtal jsem se od začátku do konce, ilustrační foto s podtitulkem nemá chybu!

 10. Olive napsal:

  Mně by se líbil vůbec jednodušší pravopis. Ale realita je jiná. Oběma, rukama, očima…prostě je to tak :-)
  Ale článek je pěkný:-)

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]