Poslanecká nouze

V pondělí ráno předstoupil před poslance jejich předseda Miloslav Vlček a tajemným hlasem začal schůzi: „Dnes v noci jsem dostal od pana premiéra Fischera MMSku s rozkazem vyvolat legislativní nouzi. Tímto ji vyvolávám a prosím pány poslance, aby zatemnili místnost.“ Ve Sněmovně zavládl chaos. Poslanci za KSČM vytáhli bůhví odkud plynové masky z I. světové války, nasadili si je i s chobotem a začali s nimi strašit fíkusy na chodbě, které pokládali za poslance Strany zelených. Duchapřítomní lidovci poslušně zatemnili okna, což mělo za následek totální ztrátu orientace již tak dezorientovaných komunistů, kteří si v očekávání jaderného úderu poblíž Václavského náměstí začali navlékat igelitové pytlíky na různé končetiny a lehali si na poslankyně nohama směrem k výbuchu. Nedařilo se pouze předsedovi Filipovi. V záchvatu sebezáchovy si přetáhl igelitovou tašku i přes plynovou masku a musel tak být o deset minut později hospitalizován v polní nemocnici, provizorně zbudované v parlamentním bufetu.

Když se o půl hodiny později všichni uklidnili a poslanci KDU-ČSL zkroušeně odtáhli závěsy, začalo počítaní raněných. Naštěstí, kromě sípajícího Filipa, ležel vedle ledničky už jen Zdeněk Škromach, který se přejedl jodidovými tabletkami proti ozáření z mikrovlnky. Miloslav Vlček mezitím upřesnil, že jde o nouzi pouze časovou, kdy je nutné schválit některé zákony ve zkrácené lhůtě. Na toto prohlášení zareagoval Kalousek dotazem, jak se pozná, že už nouze skončila. Navrhoval pouštět ven Jandáka na provázku, a když se vrátí celý, nouze skončila. Vlček rezignovaně odhadl, že pokud budou i nadále řešit takové bludy, promrhají celou krizi řešením podobných hovadin. Potom logicky navrhl pouštět ven Sobotku, který je mrštnější a má daleko větší šanci na přežití.

Po těchto procedurálních návrzích přišel na řadu návrh nového protikrizového rozpočtu, o kterém si nejprve všichni mysleli, že jde o povedený vtip ministra financí Janoty. Souhlasila s ním pouze ODS, ovšem s velkými výhradami. „Nejraději bych u toho schvalování skřípěl zubama, kdybych si tím nekoledoval o zákrok šíleného zubaře – kutila Ratha se svou intubační soupravou,“ osvětloval svůj postoj Nečas. Po něm si vzal slovo ministr Janota a vysvětlil, že i z jeho strany jde o kompromis: „Asi jste si toho ještě nevšimli, ale ten návrh také zahrnuje snížení vašich platů o čtyři procenta. Původně to mělo být procent dvacet, ale na vládě bylo jasné, že takový návrh by neprošel ani přes vrátnici, natož do druhého čtení.“ Následovaly zděšené výkřiky těch poslanců, kteří si tohoto opatření právě všimli.

Návrh ale předpokládá i další zásahy do odměn poslanců. Používání služebního auta pro soukromé účely bude muset být evidováno a řádně placeno a daněno. Tady už ale zákonodárci stáli na pevné půdě, zkušenosti s ohýbáním náhrad mají všichni obrovské. Dokonce s úsměvem se na kameru vyjádřil Ivan Langer: „To je jednoduché, začnu jezdit vlastním autem a naftu si přečerpám vždycky šlauchem o půlnoci, jako to dělají komunisti už od čtyřicátého osmého.“ Senátor Kubera si to dokonce ještě v pondělí v garážích osobně zkusil, načež pocítil nutkání se se svým zážitkem svěřit druhý den na zemi v parku novinářům: „Tak já jsem nasál… a zbytek si nepamatuju. Ale bylo to fajn.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.