Domácí
Vložil Petr Tomšů 25. 9. 2003

Dvěma pacientům po těžkém nachlazení, kterým lékaři v minulých dnech poprvé na světě aplikovali kmenové buňky přímo na srdce, plíce a žaludek, se daří zatím dobře. Médiím to sdělil Honza Horák, řidič sanitky interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Tlumačově, kde operaci provedli. „Tato léčba nachlazení kmenovými buňkami z kostní dřeně šakala čabrakového aplikovanými přímo na srdeční sval, je ve světě úplná bomba. Všichni se nás ptají, jak je možné, že tady něco takového vůbec děláme,“ rozhovořil se o něco víc jeden z doktorů, který potemnělou garáží náhodou procházel s kanystrem v ruce.

Když ovšem mezi přítomnými novináři poznal redaktory z policejního magazínu Naše houkačka, svůj slovní projev ihned skončil a do rychlé akce zapojil dolní končetiny. Přerušenou nit rozhovoru navázal až před zamčenými dveřmi na parkoviště. „Spolu s našimi kolegy plánujeme studii asi na 404 pacientech s různými chorobami, kteří by měli být léčeni tímto způsobem. Pokud úmrtnost tentokrát nepřesáhne hranici 90 procent, bude náš úspěch revoluční.“ Na další otázku, zda má svého advokáta nebo mu má být přidělen erární, odpověděl také kladně.

Kolegové z Houkačky ovšem tohoto lékaři sháněli kvůli jiné úspěšné metodě léčení. Nový způsob léčení se jmenuje Operace bez celkové anestézie a i v tomto oboru se specialisté z Všeobecné fakultní nemocnice stali světovými jedničkami. Popis tohoto zlepšováku nám poslal další ze skupiny inovátorů a to přímo z vazební věznice.

Nejprve jsme se pokoušeli operovat úplně bez narkózy, ale úspěchy nebyly až tak převratné. Pacienti většinou nespolupracovali s takovým nadšením, jak by se zdálo. Neustále sebou vrtěli a snažili se zbavit pout. Tak jsme přistoupili k lokálnímu umrtvení. A není to ani nic tak složitého. Pacienta píchneme do zad a on se pak nemůže během náročné a dlouhé operace hýbat. My s ním naopak můžeme mluvit a vykládat mu, co právě děláme a co na něj ještě čeká. Má to zatím jednu nevýhodu – toto umrtvení většinou není dočasného charakteru.“
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr 4.33 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,789 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]