Zahraničí
Vložil Petr Tomšů 7. 9. 2000

Velký Miléniový summit v New Yorku překvapil nejen obyvatele této americké metropole, ale i tamní policejní síly. Ty se o jeho konání dověděly až z rozbitých úst venezuelského prezidenta Hugo Cháveze. O stanici dál jim tuto skutečnost potvrdila finská prezidentka Tarja Halonenová (znásilnění plus loupežné přepadení). Poté se už ovšem policejní složky okamžitě zorganizovaly a pustily se do díla. Ještě na letišti zatkly celou ukrajinskou delegaci, osobně pozvanou Billem Clintonem. Ten byl potom také nucen osobně intervenovat u velitele 51. okrsku, aby skupinku politiků okamžitě propustil. Velitel tak učinil jen se zjevnou nechutí a na rozloučenou každého pro jistotu přetáhl gumovým pendrekem po hlavě. O moc lépe si nevedl ani ministerský předseda Pobřeží Slonoviny, který během letu na summit umřel hlady.

Složitou situaci také řešili organizátoři přímo v kongresovém sále. Posadit vedle sebe zástupce Indie a Pákistánu nebyl zrovna nápad roku, což zjistili hned při první přestřelce. A zatímco vítěz sporu o statut pohoří Kašmír není zatím znám, v New Yorku vyhrála Indie poměrem dvou rozstřílených úředníků ku třem pokousaným poslancům. Ostrá hádka se vedla i o to, kde bude sedět kubánský zapřísáhlý nepřátel holičů Fidel Castro. Jedna skupina ho chtěla posadit k čínskému vůdci Ťiang Ce-minovi, kdežto zastánci osobní svobody by jej nejraděj viděli sedět na elektrickém křesle. Neobvyklou iniciativu na historickém setkání předvádí také Vladimír Putin. Mnoho politických komentátorů se celý den dohadovalo, proč ruský prezident osobně obíhá výpravy ze všech zemí a o čem s nimi asi tak jedná. Jako nejpravděpodobnější se jevila možnost domlouvání hluboké spolupráce na poli mírových řešení různým konfliktů. Pravda byla nakonec trošku jinde. Jednalo se sice o hlubokou spolupráci, ovšem ne na poli, nýbrž pod vodou. Putin totiž organizuje expedici k potopené ponorce Kursk a na summitu sháněl dobrovolníky.

Ani ne tak zlatým hřebem, jako spíše orezlým šroubkem s tupou hlavičkou setkání má být vystoupení premiérky Bangladéše Šajch Vadžídové, která na stole předvede známý Hadí tanec s prvky striptýzu. Úplně na konci pronese svou řeč na téma “Morální hodnota Nobelovy ceny míru v současném světě” především na západě populární politik Slobodan Miloševič. O symbolickou tečku za Miléniovým summitem se postará výsadkové komando Soudního tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii. Obsah zatím bohužel tají.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,412 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]