Lesy v Lánské oboře čelí korupční kalamitě. Většinu už nejde zachránit

mynář lány korupce
Podle Mynáře je právně vše v pořádku

Lánský zámek je již sto let odpočinkovým sídlem českých prezidentů. Masaryk tam s oblibou jezdíval na koni a střílel Habsburky, Marta Gottwaldová štípala v salónku dřevo válečkem na nudle a Antonín Zápotocký vášnivě rybařil v blízkém rybníku pomocí elektrického proudu. Na ústředí potom hlásil, kolik ryb se mu přiznalo. I současný prezident Miloš Zeman často prosedí celé hodiny v blízkém altánku s výhledem na zavřené dveře, když si ochranka nemůže zrovna vzpomenout, kam ho odložila. Je to svět ve světě, za jehož plot nikdo nevidí. Nicméně tento svět něco stojí a jak novináři zjistili, rozpočet Lesní správy Lány právě za Miloše Zemana narostl čtyřikrát. Vloni dokonce Hrad tento nafouklý rozpočet ještě o sto miliónů překročil. Kam ty peníze mizí?

Tak například 4,4 miliony získala právní kancelář Mazánek, Mukl & Šlichta za právní poradenství v oblasti přezimování ježků. Další advokáti Myš & Krajta získali zakázku za 1,9 milionu na natření garážových vrat podkladovou barvou. Tyto firmy mají jednu věc společnou – v minulosti pomáhaly chránit domácí rozpočet rodiny Mynářových, když kancléřovi dohodily levnou pražskou vilku, či pomohly s dotacemi pro soukromý penzion. Navíc sídlí na stejné adrese, jako některé Mynářovy firmy a používají společnou rychlovarnou konvici.

Když v Lánské oboře potřebovali zpevnit lyžařský svah pro super-G, získala tuto zakázku za 2,3 miliony brněnská firma Prodej a nákup akcií, a.s., jejíž spolumajitel je Mynářův kamarád z pomocné školy. „To s tím vůbec nesouvisí. Naše firma se sice zpevňováním svahů přímo nezabývá, ale zkusili jsme to, přihlásili se a ono to vyšlo. Předpokládám, že na svah zasadíme nějaké stromy a dáme tam ceduli Zákaz vstupu,“ plánuje zakázku majitel firmy. A zvěřinu do obory za 200 tisíc letos dodal Viktor Vlk, jehož PR agentura věnovala v kampani prezidentovi inzeráty v hodnotě 3,2 miliony. I on se brání: „Kdyby byl na Hradě Kajínek, pomůžeme i Kajínkovi. Kdyby tam byl Hitler, přivezeme zvířata Hitlerovi. Tu zvěřinu jsme navezli do obory v pořádku – srnky, laně, zajíce, prasata, všechno čerstvé, upečené, navíc jsme dodali ještě i tácky a kečup.

Zajímavé také je, jak se tyto zakázky porcují na jednotlivé faktury tak, aby nespadaly do režimu výběrového řízení. Advokáti Mazánek, Mukl & Šlichta si za své služby naúčtovali přesně 1 999 999, 99 Kč. Na otázku proč zrovna tato částka, odpověděl Mukl, že po rozdělení kořisti na tři díly, dostane každý krásných 666666,66 korun.

Poslední podezřelou zakázkou, kterou se policie zabývá, je stavba plotu kolem ohrady. Ta přišla daňové poplatníky na 2 x 1 999 999, 50 Kč. Stavba byla totiž rozdělena na dvě různé zakázky – postavení sloupků a natažení pletiva, přičemž obě zakázky získala stejná známá firma Myš & Krajta. „Ten plot byl specifický,“ hájil tento postup šéf obory Miloš Balák. „Oka na pletivu musí dosahovat maximálně tří centimetrů, aby nám zvěř neprchala do Krakonošova. A sloupky musí být od sebe přesně dva metry třicet, aby mohl Mynář do chráněné obory projet svým volvem. Proto ta cena.“ Na otázku jaký smysl má plot kolem ohrady, mu už fantazie nezbyla.

Mynáře novináři zastihli na druhém nádvoří Pražského hradu, kde zrovna přeměřoval své volvo s espézetkou Kyrgyzstánu. Na místě mu předložili právní rozbor, který odhaluje účelové dělení zakázek a pavouka vztahů právních firem, v jehož středu je jeho osoba. Překvapený Mynář chvíli hleděl na novináře jako čerstvě vyoraná myš na čerstvě vyoranou krajtu. Pak se ovšem vzpamatoval a profesionálně se omluvil z dalšího rozhovoru. Je prý třeba opět hledat prezidenta.

1 Komentář

  1. Autore Vy riskujete, že až tu konečně král Jelimán & spol. nastolí čínskou politickou kulturu, probudíte se jednou ráno v převýchovném táboře. Proto prosím pravidelně mažte statistiky přístupů na server, ať Vám tam pak neděláme společnost ;-).

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.