Kultura
Vložil Petr Tomšů 9. 1. 2001

U příležitosti jubilejního 353. výročí uzavření vestfálského míru mezi Habsburky a jakýmsi penzistou Františkem S., se o uplynulém víkendu pořádala v Praze mezinárodní soutěž tanečních a mažoretkových skupin. Tohoto klání se i přes hromadné protesty odpůrců legalizace tvrdých drog a euthanasie, zúčastnila i nezávislá mažoretková formace B.+B. Medvídkových, spolu se svou největší konkurencí na poslední místo – zlínským tanečním kroužkem Neštěstí. Z ciziny pak do Prahy dorazilo ještě sdružení Ogoňók z Černobylu a krojový Džihád ze Velké Británie. Jako hudební doprovod za menší úplatu posloužila dechová kapela S.D.O.M. (pro ty, co ještě neměli tu čest: Sex, Drogy, Orthosan a Stejně toho moc nezahrajem).

Ač se soutěžní přehlídka konala na Smíchově, veselá nálada mezi zúčastněnými chyběla asi jako Hliník vedle Zdeňka Srstky. Zahajovací proslov přednesl předseda komise, populární bavič František Krumpáč z Horníku pod Závalem. Ve své úvodní řeči se soustředil právě na B.+B. Medvídkovi, ačkoliv pokud se jednalo o smysluplnost tématu, mohl se klidně se stejným zanícením rozhovořit o stolní lampě. Pro pořádek následuje krátký výtah z historie tohoto tělesa:

Někdy kolem roku 1938 přichází po mnichovské zradě další zrada, tentokrát kulturní. Pod patronací ministerstva výživy vzniká Taneční škola B.$B. Medvídkových, určena především pro zákazníky z řad válečných invalidů. Zájem je obrovský a tak se může první vstoupení konat již o rok později 14.3.1939 v Ber­líně. Ovace tamního publika neberou konce a tak celé sdružení zve německé občany na oplátku do Čech. Přijíždějí o den později. Z důvodů války, nedostatku vitamínů a všeobecného opovržení se spolek dává dohromady až v roce 1968 pod úplně jiným názvem B.+B. Medvídkovi. Jejich první zájezd v srpnu do Moskvy dopadl dobře. Opět až moc. V roce 1986 se dávají Medvídkovci dohromady potřetí. Zároveň se kroužek diferencuje na dvě části: KST (Klub Sklerotických Transvestitů) pro starší část ansámblu a věkově mladší mažoretkovou skupinu. Ta především prodělala velký pokrok, zvláště, když v roce 1998 začala do svých řad přijímat i dívky.

Nicméně právě s touto skupinou se táhnou také nemalé delikty, převážně mravnostního charakteru. Vše začalo totální demoralizací do té doby populárního velkého zlínského orchestru. Stačil jeden společný zájezd s Medvíkovci na Ploštinu, aby chudáci muzikanti přišli na to, co je to alkohol, cigarety, špatný koncert a promiskuita. I slovník řady členů kapely se mění. Slova jako romantika, prosím, matonka, dovolíte nahrazuje synonymum zde nereprodukovatelné. Naopak, mažoretky si obohatili slovník pouze o jedno úplně nové slovo – orgasmus. Orchestr se záhy dostal do vážných existenčních i zdravotních problémů a po půl roce bez boje vyklízí konkurenci volnou plochu. Kapelník končí na jednotce intenzivní péče, zatímco ostatní v třetí nápravné skupině pro těžké sexuální devianty. Medvídkovci však dál nerušeně veřejně účinkují, většinou však již jen tančí na pohřbech nebo se účastní podobných soutěží, jako té v Praze.

Při čtení této historie jediné oko nezůstalo suché, zoufalstvím plakaly i nenarozené děti. To nejhorší však teprve mělo přijít – vlastní vystoupení. Postmoderní skladba Moped je již sama o sobě důvodem k ospravedlnění kulturní revoluce v Číně, avšak ve spojení s choreografií Medvídkovců se z ní stává zbraň hromadného ničení. Při pohledu na některé taneční variace se všem zúčastněným vkrádá do podvědomí vzpomínka na film Návrat oživlých mrtvol či smutek nad zrušením trestu smrti. Tříminutová tortura končí. Pan František Krumpáč přestává s pokusem urvat si vlastní hlavu a prohlašuje všechny ostatní za vítěze, načež místnost opouští rychlostí ultrafialového světla.

I přesto, že Medvídkovci skončili opět daleko za posledním místem, se jeden z jejích členů, pan Tomáš B., usmívá do mikrofonu: “Ano, skončili jsme poslední. Ovšem, když vezmete v úvahu, jak silná zde byla konkurence oproti loňsku, myslím, že jde o velký úspěch. Dáte si panáka? Jednoho. Zcela vyjímečně.”
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,490 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]