Domácí
Vložil Petr Tomšů 14. 3. 2003

Sto tisícikorunová pokuta pro každého kuřáka, který si zapálí cigaretu nebo bude mluvit o tabákových výrobcích před barevnou fotografií dítěte. Pět set tisíc a milión korun pokuty obchodníkovi, který prodá cigarety někomu, kdo doma má či mu v nejbližší době přijede na návštěvu malé dítě. Trest smrti upálením tomu, kdo vytáhne zapalovač před nezletilou osobou s úmyslem si zapálit cigaretu bez filtru. Tak tvrdý je návrh zákona, který vládě předložila ministryně zdravotnictví Součková a rovnou si na zasedání vlády přinesla vlastní kanystr benzínu. Po očku přitom sledovala ministra financí Bohuslava Sobotku, jenž se jednou prořekl, že ještě předloni, když studoval na gymnáziu, si o velké přestávce zapálil na školní zahradě tatínkovu cleu.

Pokud by tento návrh prošel, skončí také bezproblémový prodej lahví s alkoholem ve školních bufetech a ve stáncích před mateřskými školkami. Každý supermarket by musel pro prodej alkoholu vyčlenit speciální pult, za kterým by obsluhovali příslušníci ministerstva vnitra, nejlépe v černých kuklách, a požadovali by po kupujících občanské průkazy, zbrojní průkazy, čistý trestní rejstřík a očkovací průkaz. Ministr vnitra Stanislav Gross se na tuto část návrhu zákona zatvářil stejně nadšeně jako Solženicyn na šestimetrovou sochu Džugašviliho před jeho barákem.

Konec také hrozí automatům s pivem a cigaretami. Jediným povoleným prodejním místem budou podniky, kam nesmí mládež, ani otcové od rodin a vlastně nikdo, kdo může po cestě domů potkat nějaké malé dítě. Společnost Camel se proto rozhodla jeden svůj automat umístit na zkoušku na dno Orlické přehrady, zatímco pivovar Plzeň sází na jistotu a svůj nový prototyp ještě ve výrobě zapečetí, uzavře do olověné bedny, kterou v nočních hodinách sládci tajně převezou do kovošrotu a za dohledu několika svědků v lisu zlikvidují. Podle ředitele pivovaru je návratnost takhle vynaložených investic na nové automaty až dvanáct tisíc let.

Zmizí i populární sólo balené cigarety – kusovky. Ty už sice současné zákony zakazují, ale prodejci tento zákaz v praxi jednoduše obcházeli. „Stačilo kusovku zabalit, dát na ni okolek, tříhodinový projev ministra zdravotnictví – a už to bylo balení cigaret,“ říká přední expertka na problematiku kouření Eva Králíková, která denně vykouří sto patnáct krabiček tvrdých marsek bez filtru a ve volných chvílích chodí na čerstvý vzduch do autodílen. Jestli ovšem zákon projde, netuší ani ona. „No nevím, celkem tomu rozumím, a jsem asi proti. Není mi totiž jasné, jak o tom může rozhodovat ministryně Součková, která udělá sotva dvě krabičky denně.“
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr 4.67 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,333 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]